Přednáška (on-line):
Instituty podpory, nápomoci a zastoupení, vč. návodů, vzorů a příkladů užití, na co má co vliv, aneb, co užijeme/doporučíme v sociální práci na obci a proč - webinář
Stručný popis
Ve čtvrtek 30.01.2025 proběhne akreditovaná přednáška na téma:
Instituty podpory, nápomoci a zastoupení, vč. návodů, vzorů a příkladů užití, na co má co vliv, aneb, co užijeme/doporučíme v sociální práci na obci a proč - webinář
(od 9-15 hod. v prostředí Teams).
Přednášku bude lektorovat Mgr. Radka Pešlová, právnička věnující se sociálnímu a opatrovnickému právu.
Cena 1 790 Kč/osobu (cena bez DPH, nejsme plátci DPH).
Přihlásit se můžete zde: https://www.socialniradce.cz/akreditace/instituty-podpory-napomoci-a-zas...
Přednáška je akreditovaná pro úředníky i sociální pracovníky (MPSV i MV ČR):
- AKREDITACE MV průběžné vzdělávání pro:
- úředníky: AK/PV-606/2021
- vedoucí úředníky: AK/VE-367/2021
- AKREDITACE MPSV
- A2021/0966-SP/VP
ANOTACE
V rámci sociální práce ať na obci nebo v sociální službě a i v opatrovnictví je běžné (často zákonem stanovené) pomáhat potřebným. Osoby, které nemají schopnost se samostatně rozhodovat, takovou pomoc potřebují. Bohužel ale často dochází k nepochopení, co by pro koho bylo vhodnou pomocí. Dochází k zaměňování různých institutů a nadužívání omezování svéprávnosti. Není stále doceněn význam méně omezujících institutů. Sociálním pracovníkům, rodinám a ani dalším pomáhajícím profesím není zřejmé, jak zajistit svého opečovávaného po právu, aby mu mohli pomáhat. Často v sociální práci i při opatrovnictví dochází k záměně přání, touhy, toho, co je z ekonomického hlediska nejlepší. Není zřejmé, kdy ještě může osoba jednat a v jakém rozsahu, kdy už potřebuje podporu a jaké jsou pravomoci a povinnosti těch, kteří budou nemocnému pomáhat. Opatrovnictví dospělých je často až poslední pomocí nemocnému, ale jiné formy pomoci nejsou tak známé a zakořeněné v našem systému. Kdy je nutné jej užít a jaké jsou pravomoci a povinnosti ve vztahu opatrovanec / opatrovník? Jak je opatrovník vybírán? Jak se rozhoduje o tom, kdo opatrovníka potřebuje? Co musí opatrovník respektovat, komu se zodpovídá a jak? Jaký rozsah – co opravdu musí, co může, co ovlivňuje jeho jednání? Je opatrovnická rada pomocí nebo trestem? Lze pomoci i bez opatrovnictví?
PROGRAM
Úvod – v úvodu bude představen lektor a zjištěna úroveň a motivace posluchačů, budou připomenuty právní podklady a sděleny zdroje.
Právní osobnost a svéprávnost - věkové hranice pro rozhodování - postupné nabývání svéprávnosti - vliv zdravotního postižení na svéprávnost - nezletilost a zletilost v souvislosti se svéprávností - vliv na jednání ve službě, ve zdravotnictví, na úřadu a v běžném životě.
Dříve vyslovená přání - předběžné prohlášení (forma uzavření dokumentu, možnost jeho prolomení, využívání soudy atd.) - povinnost respektovat tato přání z pohledu sociálních služeb a sociální práce, rodiny, opatrovníků.
Nápomoc při rozhodování - způsob vzniku a zániku, vzor - pravomoci a povinnosti, konflikt zájmů - role podpůrce v rámci detenčního řízení a v rámci řešení neplatnosti právního jednání - řízení o nápomoci při rozhodování - výhody a nevýhody v praxi, praktické využití v sociálních službách a při sociální práci.
Zastoupení členem v domácnosti - kdo může být zástupcem, pravomoci a povinnosti zástupce - způsob uzavírání, vzor - ukončení funkce - řízení o zastoupení členem domácnosti - výhody a nevýhody v praxi, praktické využití v sociálních službách a při sociální práci.
Opatrovnictví - druhy opatrovnictví, s omezením svéprávnosti / bez omezení / pro akutní záležitost / pro správu jmění, - výběr opatrovníka - vznik a zánik funkce opatrovníka, přechod opatrovnictví při smrti opatrovníka - povinnosti opatrovníka vůči opatrovanci - kontrola opatrovníka (i veřejného) - zpráva o opatrovanci, vzor.
Řízení o omezení svéprávnosti - zahájení řízení, účastníci, důkazy, opravné prostředky.
Možnosti rozhodování za opatrovance - běžné úkony a samostatné jednání opatrovance - postavení opatrovance vůči opatrovníkovi, má přednost „normální“ řešení nebo řešení, které by si běžně zvolil opatrovanec, kdyby jím nebyl - samostatné jednání opatrovníka po vůli opatrovance / proti vůli opatrovance / bez možnosti zjistit vůli opatrovance, řešení případné kolize - kam až sahá povinnost hájit oprávněné zájmy opatrovance a plnit jeho přání.
Opatrovnická rada - vznik, funkce a pravomoci opatrovnické rady - nesouhlas s volbou členů opatrovnické rady - nesouhlas s rozhodnutím opatrovnické rady - souhlas s neběžným právním jednáním - praktické využití rady pro potřeby sociální práce a opatrovnictví (kdy nám rada může dobře posloužit).
Jiné možnosti ochrany a podpory osoby se zdravotním postižením než omezení svéprávnosti - možnosti bezplatné právní pomoci - možnosti sociální pomoci a podpory - další možnosti.
Závěr – diskuse a dotazy, doplnění, na které se přijde v průběhu přednášky.
VÍCE ZDE: https://www.socialniradce.cz/akreditace/instituty-podpory-napomoci-a-zas...