Advokátní zkoušky úspěšně skládají za pomoci ČAK i handicapovaní

Právnička Ivana Marešová se narodila s dětskou mozkovou obrnou. O tom, jak se s handicapem naučila bojovat za plnohodnotný život, se svěřila v rozhovoru pro Český rozhlas PLUS. D okázala, že život s postižením je možné vzít do vlastních rukou a bojovat. Vystudovala vysokou školu a n yní se jako právnička snaží pomáhat dalším lidem s postižením.

Postěžovala si však, že si může sice přivydělávat, ale ne vydělávat jako advokátka.  

"Advokátkou nejsem proto, že jsem nemohla složit advokátní zkoušky, protože můj zdravotní stav mi neumožňuje, abych sama dělala úkony v advokátní kanceláři. Když jsem před lety žádala Českou advokátní komoru, aby mi uznala praxi v sociálních službách, tak si mě tehdy změřili od hlavy k patě a řekli – Promiňte, ale my máme dost zdravých."  

Co se tehdy přihodilo? Právnička Ivana Marešová žádala někdy před rokem 2005 ČAK, kdy její část ještě sídlila na Senovážném náměstí v Praze, aby mohla složit advokátní zkoušky a před nimi jí byla uznána jiná než obvyklá koncipientská praxe. Ta ideálně probíhá 3 roky v pracovním poměru na plný úvazek u advokáta, Ivana Marešová žádala uznat jako koncipientskou praxi právní poradenství v sociálních službách. To standardně zákon o advokacii neumožňoval, chtěla se tedy následně obrátit na...

 

Klíčová slova: