Alzheimer se týká i padesátníků. První lék by mohla EU schválit letos

Zapomínání a dezorientace nemusí být jen příznakem stáří. Lidí s Alzheimerovou chorobou v Česku přibývá, a to i mezi mladšími ročníky. Část praktických lékařů tomu ale nepřikládá dostatečnou váhu. Přesto se nemoc daří rozpoznávat dříve a nadějně vypadá i pokrok při schvalování prvních léků, které by mohly rozvoj nemoci zpomalit.
"V posledních letech jsme určitě zaznamenali, že se v našich službách, jak odborné sociální poradenství, tak respitní terénní služba objevují lidé nebo jejich blízcí, u nichž byla nějaká forma demence diagnostikována před pětašedesátým rokem," přiblížila Lucie Hájková z České alzheimerovské společnosti. Týká se to asi devíti tisíc Čechů.
Podobně jako Adam Tesař, zástupce vedoucí Kognitivního centra Všeobecné fakultní nemocnice, to přičítá zlepšení diagnostických metod a odhalování nemoci v brzké fázi.
"Také se mění přístup pacientů a jejich blízkých, kteří se nyní snaží počínající obtíže s pamětí řešit více s myšlenkou, že by se mohlo jednat o projevy prodělané covidové infekce a teprve vyšetření zjistí neurodegenerativní příčinu obtíží," podotkl.
Oficiálně je v Česku přes sedmdesát tisíc osob s potvrzeným Alzheimerem. Skutečný počet se odhaduje na 160 tisíc. Číslo se za posledních dvanáct let zdvojnásobilo a s výhledem na demografickou křivku se odhaduje, že v roce 2050 bude mít chorobu kolem 300 tisíc lidí.
Na tak velký počet nemocných ale zatím nejsou kapacity...

 

Klíčová slova: