Architekt navrhuje byty pro vozíčkáře. Jeden lze navštívit

 
PRO města a obce

Architekt Filip Pšenčík kvůli vrozenému rozštěpu páteře chodí o berlích a také používá invalidní vozík. Po vystudování architektury na FA ČVUT nastoupil do Ligy vozíčkářů jako asistent soběstačnosti, pomáhá klientům s výběrem kompenzačních pomůcek, jako jsou invalidní vozíky, ale také úpravy aut, zvedáky a podobně. Klientům pomáhá i s úpravami bytů a vchodů do domů, a to od vizualizace až po projekt samotný. Za svou práci získal vloni cenu Olgy Havlové, na kterou ho nominovaly jeho kolegyně.  
Mediálně nejviditelnějším projektem, na kterém se Pšenčík v Lize vozíčkářů podílel, je brněnský tréninkový byt (na snímku). Jde o 1+kk na Vinohradech, které slouží jako showroom kompenzačních pomůcek a prostor pro školení osobních asistentů. Byt je součástí projektu Klíč k samostatnosti, v rámci něhož mají hendikepovaní možnost vyzkoušet si bydlení o samotě. Byt si mohou pronajmout také návštěvníci Brna, kteří potřebují bezbariérové ubytování.  

Kromě zmíněného brněnského tréninkového bytu existují v Česku i další vzorové bezbariérové byty –? například Dita Horochovská stojí za pražským bytem ovládaným hlasem. Potenciál vidí architekti v polohovatelné posteli a přes počítač ovládaných světlech, zastínění oken a vstupu do bytu. Co se týče dalších "vychytávek", které hendikepovaným usnadňují život, jsou to například robotické vysavače, zásuvky ovládané hlasem, mobilem ovladatelné spotřebiče, ale i vysouvatelné pracovní plochy a servírovací stolky na kolečkách. * Zdroj: Czech Design
 
Klíčová slova: