Autista v Praze. Pomoc hledá roky
Až několik let trvá lidem z Prahy, kteří mají autistického potomka, než pro něj seženou nějaké denní či pobytové zařízení, které by jim ulehčilo jejich situaci. Své zkušenosti s tím má například Blanka M., která jich kvůli své dceři během šesti let obešla hned 25, a to nejenom v hlavním městě.
""Zjistila jsem, že jsou všechna plná," říká. Na trvající problémy lidí s fyzickým či mentálním handicapem nyní upozornila ve své zprávě z monitorování práv lidí s postižením i ombudsmanka Anna Šabatová. "Služeb je obecně nedostatek, v některých krajích nebyly některé typy služeb dostupné vůbec," uvedla její mluvčí Iva Hrazdílková s tím, že se to týká i hlavního města.
Pražský magistrát si podle dopisu, který ombudsmance zaslal v reakci na její průzkum, neví se situací rady. Přiznává nedostatek těchto zařízení, situaci mu ovšem komplikuje nedostatek lidí.
Ani vysoké platy nepřitáhnou
"V současnosti je v oblasti sociálních služeb nedostatek pracovních sil a ani nadstandardní finanční ohodnocení není vždy dostatečně motivující pro náročnou práci s osobami s poruchou autistického spektra," stojí v jeho odpovědi. Na otázku, které sociální služby jsou v Praze nedostatkové a o kolik bude potřeba navýšit kapacity, však tiskové oddělené magistrátu neodpovědělo.
Ve střednědobém plánu rozvoje sociálních služeb pro následující tři roky je situace osob s poruchou autistického spektra zařazena mezi priority, ovšem bez nějakých konkrétních podrobností. Navýšení maximální kapacity v krajské síti sociálních služeb na pobytová zařízení či centra denních služeb...