Autisté nachází pochopení u psů. Zájem o speciální pomocníky roste, pouto je jedinečné

S poruchou autistického spektra (ASD či PAS) se v Česku každý rok narodí až dva tisíce dětí. Co přesně ji způsobuje, není dosud zcela jasné. Autisté žijí ve světě, pro který má společnost velmi málo pochopení. Jediným prostředníkem mezi jejich vlastním, uzavřeným světem a okolím je často speciálně vycvičený asistenční pes. Díky němu jsou lidé s PAS schopni žít normální život a být méně závislí na svém okolí. Světový den porozumění autismu si připomínáme 2. dubna.
Jak uvádí Národní ústav pro autismus (Nautis), průměrný odhad výskytu autismu v populaci se pohybuje mezi 1,5 až 2 procenty. Každoročně se tak v Česku narodí okolo 1500 až 2000 dětí s poruchou autistického spektra.
ČTĚTE TAKÉ: Místo přípravy svatby boj o život. Trojnásobná matka Lucie hledá naději v nákladné léčbě
Potřeba asistenčních psů vycvičených pro autisty podle Martina Atkina, PR manažera společnosti Assistance Dogs International, rok od roku roste. Potvrzuje to i Zuzana Daušová, ředitelka organizace Helppes – Centra výcviku psů pro postižené.
Poptávka po čtyřnohém asistentovi stoupá
Za dobu svého více než 20letého působení vycvičil Helppes přes 300 asistenčních psů. Celkem 55 jich bylo speciálně vycvičeno pro osoby s autismem, dalších 14 pak pro osoby trpící posttraumatickými stresovými poruchami (PTSD).
Většinu asistenčních psů předala organizace dětem nebo dospívajícím. V poslední době však stoupá poptávka také po vycvičených pomocnících pro dospělé, u kterých byl autismus diagnostikován...

 

Klíčová slova: