Badminton je novým paralympijským sportem. Premiéru bude mít už příští rok v Tokiu

Česká parabadmintonová reprezentace chce zabojovat o paralympijské hry v Paříži v roce 2024, do té doby musí především rozšířit hráčskou základnu. Program

Součástí paralympijského programu bude v Tokiu poprvé v historii badminton určený zdravotně hendikepovaným hráčům. To potvrzuje vzestupný trend nárůstu popularity tohoto sportu.

Para badminton byl na mezinárodní scéně premiérově představen před třiceti lety, když využil vlnu popularity, kterou badminton získal díky zařazení do olympijského programu v Barceloně roku 1992. Zdravotně hendikepovaní badmintonisté poprvé změřili síly na mistrovství světa v Nizozemsku v roce 1998, ale oficiální součástí Světové badmintonové federace BWF se stal para badminton až třináct let poté.

Handicapovaní badmintonisté soutěží podobně jako nehendikepovaní sportovci v mužských i ženských dvouhrách a čtyřhřách a smíšené čtyřhře.

Podle hendikepu jsou rozděleni do šesti kategorií - na vozíčkáře s vážným poškozením (WH1), vozíčkáře s méně vážným poškozením (WH2), stojící s handicapem dolních končetin (SL3 a SL4) a stojících s poškozením horní končetiny (SU5) se stojícími nízkého vzrůstu (SS6).

Stejně jako v klasickém badmintonu se hrají jednotlivé zápasy na dva vítězné sety do jednadvaceti bodů. Výška sítě je také identická, menší modifikace se týkají rozměrů hřiště. Ve dvouhře para badmintonisti v kategoriích WH1, WH2 a SL4 hrají své duely pouze na polovině kurtu.

Tomuto sportu dominují především Jižní Korea, Velká Británie a Indie, ačkoli silnou tradici si badminton vybudoval i v Thajsku či v Malajsii. Z roku na rok se však těší stále větší oblibě na...

 

Klíčová slova: