Běhejme s EPP a pomozme hendikepovaným být "na koni"
Pomocí mobilní aplikace "eppky" jste už vyběhali radost mnoha lidem, kteří neměli v životě takové štěstí jako my. Teď můžete pomoci dalším mladým sportovcům, kteří si pomocí akrobatické jízdy na koni plní svůj sen: trénovat v kolektivu kamarádů, neustále se zlepšovat a soutěžit na mistrovstvích. A to navzdory svému hendikepu.
Lidé s hendikepem sportují, jezdí na kole, lyžují, plavou, běhají... Málokoho by ale asi napadlo, že ve verzi pro hendikepované existuje sport, který většina z nás zná jen z televize nebo cirkusových manéží. Paravoltiž neboli akrobatická jízda na koni pro lidi s hendikepem se trénuje v jezdeckém klubu Fany Hostěnice. Šéftrenérka oddílu si s námi popovídala o tom, v čem tento sport spočívá a jak dětem s různým postižením pomáhá.
Paravoltiž totiž není jen sport, ale i terapie. Svěřenci do oddílu často přecházejí s dovednostmi, nabytými při hipoterapii, tedy terapii pomocí jízdy na koni, která rozvíjí motoriku, rovnováhu a odstraňuje svalové dysbalance. Zároveň má dobrý vliv i na psychiku. Krasojezdci s hendikepem
V jezdeckém klubu Fany je vítán každý, ať má jakékoli postižení nebo znevýhodnění. "V České republice se klasifikace handicapu řadí do tří hlavních kategorií. Je to lehčí stupeň tělesného postižení, kam patří například skoliózy, vadné držení těla, specifické poruchy chování. Dále tělesné postižení, kam se řadí například děti s DMO (dětskou mozkovou obrnou), CMP (cévní mozkovou příhodou), a nakonec mentální postižení, kam řadíme nejčastěji děti s Downovým syndromem," shrnuje Jana Sklenaříková, vedoucí trenérka oddílu, ve kterém jsou zastoupeny děti s různými druhy postižení. Ty ovlivňují jejich dovednosti, podle kterých je také na míru tvořen jejich tréninkový plán.