Bezbariérovost v Brně: Nevidomí čelí obtížím kvůli letním zahrádkám

Nevidomí chodci se v Brně běžně setkávají s mnoha nástrahami, ačkoliv existuje spousta teoretických opatření, která by jim měla naopak pohyb ve městě usnadnit. Některé projekty Brnu jiná města mohou závidět, jako je tomu třeba u praktického umístění stojanů na kolo. Jiné teoretické postupy se s praktičností nesetkávají. Velkým problémem jsou aktuálně nevhodně umístěné letní zahrádky gastro podniků. Prohlídka města Brna z pohledu nástrah pro nevidomé chodce se konala v rámci festivalu Open House Brno.
Brno -  
Brněnské podniky otevírají své letní zahrádky. Pokud není venkovní posezení umístěno dle předpisů, může pro nevidomého chodce znamenat značnou komplikaci. Lidé se zrakovým postižením se po městě pohybují díky umělým vodicím liniím na zemi nebo díky fasádám budov, které monitorují bílými holemi. Pokud se před nimi objeví venkovní vybavení restaurace, zpravidla to zjistí až po střetu s objektem.  
Podle odbornice na řešení bezbariérovosti a stavební inženýrky Mileny Antonovičové mají být zahrádky i všechny další objekty umístěny minimálně jeden a půl metru od fasády budovy. "Pokaždé, když vyjdu ven, vidím ty chyby a mohla bych neustále někomu psát, co je špatně. Je to taková sisyfovská práce. Existuje k tomu metodika, jak se ty zahrádky mají umisťovat, ale moc se nedodržuje," říká Antonovičová, která je součástí poradního sboru Rady města Brna pro Bezbariérové Brno.  
Bezbariérové Brno  
Poradní sbor Rady města Brna pro bezbariérové Brno pořádá jednou za dva měsíce pravidelné diskuze, na kterých připomínkuje záměry města z hlediska bezbariérovosti. Projednává projektové dokumentace a plánované stavby, hledá bariéry a následně usiluje o jejich odstranění. "V žádném jiném městě nefunguje poradní sbor tak dobře, jako v Brně," říká Antonovičová.  
Letní zahrádky ale nejsou jedinou překážkou, kterou musí nevidomí lidé při procházce městem překonávat. K orientaci v prostoru jim na mnoha místech v Brně slouží umělé vodicí linie, které jsou zasazené do dlažby. Po obou jejich stranách musí být alespoň osmdesát centimetrů volného prostoru, aby je nevidomí mohli bez komplikací využívat. Na mnoha místech jsou ale přehrazeny betonovými květináči, reklamními cedulemi nebo jinými dekoračními prvky.  
Matoucí je pro nevidomé i varovná dlažba s kostkovaným vzorem. Ta má totiž aktuálně dvě odlišné funkce zároveň. Jednak navádí chodce k přechodu, ale zároveň značí i hranice pěší zóny. "To je ukázka toho, co je sice v souladu s předpisy, ale funkčně je to na nic," popisuje nevidomý konzultant pro odstraňování architektonických...

 

Klíčová slova: