Bezbranní
Aneta SNOPOVÁ, redaktorka
Koronavirová nákaza propukla už ve více než deseti domovech pro seniory. V Česku jich žije milion a půl a jsou nejohroženější skupinou. Lidé, kteří o ně pečují, ať už v zařízeních pro seniory, nebo za nimi dochází domů, už více jak měsíc upozorňují, že oni ani jejich klienti nemají ochranné pomůcky. Čekali, že jim je v době krize dodá stát. To se ale nestalo a tak si většina z nich musela poradit sama. Někteří se dokonce raději zavírají do dobrovolné karantény. Stát za domovy pro seniory odpovědnost odmítá. Natáčely Lenka Klicperová a Markéta Kutilová.
Lucie LNĚNIČKOVÁ, ošetřovatelka
Chystám se ke klientce tady v Poličce. Je to paní s roztroušenou sklerózou. K paní chodíme každý den a je závislá na pomoci jak asistenční služby, pečovatelské, tak i zdravotních sester. Tak. Další dezinfekci provádíme v autě, a to dezinfekci volantu a řadící páky.
reportérka
Lidé jako Lucie Lněničková se starají o staré a nemocné. Tedy ty, kteří jsou nejvíc ohroženi novým koronavirem.
Lucie LNĚNIČKOVÁ, ošetřovatelka
Dobrý den, Maruško. Dobrý den.
mluvčí
Úplně jsem závislá, protože já se z postele ani nezvednu. Vlastně neumyju se sama, protože mám levou ruku nefunkční a nohy taky, takže jsem úplně závislá. To prostě, já bych jinak takhle bych musela právě žít někde v nějakém jiném zařízení a to by nebyl život. To by bylo hrozné.
reportérka
Většina vašich klientů jsou senioři?
Lucie LNĚNIČKOVÁ, ošetřovatelka
Většina jsou senioři, ano. Nejstarší je paní, které je 92 let. Nemají strach z toho koronaviru, ale doopravdy o to, jestli budeme pokračovat u nich dál, jestli nebudou muset zůstat sami.
Štěpánka DVOŘÁKOVÁ, oblastní charita Polička
S pomůckami je to poměrně složité. Věci, které jsme objednávali hned v začátku, tak jsou stále ve stavu objednaných. Funguje spíše komunita. Momentálně třeba zajišťujeme štíty, v pondělí budeme mít první štíty. Tiskne nám je tady Knihovna Polička.
Hanka ŠANDOVÁ, vedoucí Centra technického vzdělávání _PŮDA
Těch 16 štítů denně tady vyprodukujeme.
Jiří HLADÍK, dobrovolník
Jsme vyrobili lokální komunity tady na Svitavsku, abychom mohli zásobovat i naše lékaře a nemocnice tady. Předevčírem jsme tady byli do půl druhé, a Hanka, jestli se nepletu, tak někdy předevčírem šla spát až v 5 ráno, takže mně půl dvanácté přijde ještě v pořádku. Samozřejmě máme spoustu podporovatelů, kteří nás podporují ať už finančně, nebo materiálem, nebo službami, jako je pomoc s rozvozem a podobně. Celková cena jednoho štítu může být kolem nějakých 50 Kč. Primární cíl je zásobit lékaře tak, aby oni byli ochráněni a následně chránili oni nás.
Štěpánka DVOŘÁKOVÁ, oblastní charita Polička
V případě, kdyby se stalo, že budeme mít nějakého člověka s prokázaným koronavirem a bude to náš klient, museli bychom doplnit ty ochranné pomůcky.
reportérka
Jenže právě ochranné pomůcky v sociálních službách zoufale chybí.
Libor SVĚT, lékař, KDP Naděje, poskytovatel domácí péče
Pečujeme o 1500–2000 pacientů. Nemáme ochranné štíty, nemáme ochranné brýle, nemáme dostatečné množství ochranný empír. A tento problém, si myslím, že byl ze strany státní správy podceněn a že asi nepochopili, že ty sestry skutečně dnes a denně vstupují do těch rizik. A myslím si, že by měly být tedy adekvátně vybaveny. Babičky, prarodiče našich zaměstnanců šijí, kamarádky vyšší, a jen díky tomu jsme v těch prvních dnech něco měli.
Markéta KUTILOVÁ, novinářka
Všechny domovy pro seniory v České republice jsou uzavřeny a dovnitř mohou pouze zaměstnanci těchto domovů.
Daniela LUSKOVÁ, ředitelka Domova U Biřičky
Víme, jak se chová ten virus v kolektivních zařízeních a kdo je tou nejohroženější skupinou, to jsme věděli na samém začátku. Věděla to i vláda, věděla to i ministryně práce a sociálních věcí. Sociální služby nejsou primárně stavěné na infekční provoz, ani povinnost nemáme, ani běžně nemáme mít na skladech nějaké nepřeberné množství těchto pomůcek. Včas měly být aspoň ty první balíčky, aspoň ta první nějaká suma těch základních pomůcek.
reportérka
Pro některé domovy pro seniory je už na opatření pozdě. Nákaza tam pronikla.
Markéta KUTILOVÁ, novinářka
Tady je vchod do Domova pro seniory v Břevnici. Je tady přísně uzavřená brána s nápisem karanténa, zákaz návštěv. Ani my se nemůžeme dostat dovnitř. Zřizovatelem je kraj a povolení k návštěvě jsme nedostali.
Hana HLAVÁČKOVÁ, ředitelka domova pro seniory, Břevnice
Věci se nakazilo 20 klientů a 10 členů personálu a podle mého názoru se to tam dostalo někdy na přelomu února, března a první onemocněli klienti. Sháníme personál, hlásí se nám dobrovolníci, ale občas se stane, že prostě někdo nepřijede nebo oznámí, že si to rozmyslel, takže pořád sháníme dál.
reportérka
Jako dobrovolnice do domova pro seniory nastoupila v Novém Jičíně i studentka Alexandra.
Alexandra SALAMONOVÁ, studentka, Vyšší odborná škola sociální
Důvod, proč jsem do toho šla, byla příležitost vyzkoušet si pracovat v takovéto situaci, zároveň odlehčit a pomoci pracovníkům v takovýchto sociálních službách.
reportérka
Pro nakažené seniory vyčlenil stát 329 lůžek ve čtyřech nemocnicích. Jednou z nich je i pražská Nemocnice Na Františku.
David ERHART, ředitel Nemocnice Na Františku
Teď se nacházíme před naším oddělením KOVES. Je to stanice, kam jsme přijali zatím v tuto chvíli 6 pacientů pozitivně testovaných na COVID-19.
Marek ŽIŽKA, lékař, Nemocnice Na Františku
Já jsem právě opustil dekontaminační místnost našeho oddělení KOVES, kde hospitalizujeme pacienty, kteří byli pozitivně testováni na přítomnost koronaviru. Jedná se o starší pacienty, kteří se k nám dostali překladem tedy z domova seniorů a nákaza tím koronavirem u nich často není tím nejzávažnějším onemocněním. Spíš se dá říct, že zhoršuje ty jejich stávající onemocnění.
Barbora ENGLCOVÁ, lékařka, Nemocnice Na Františku
Při příjmu to bylo velmi vtipné. Pacientka nám dokonce řekla, že bychom se uživili jako kosmonauti, tak reagují docela dobře.
reportérka
Nebyl někdo vystrašený?
Barbora ENGLCOVÁ, lékařka, Nemocnice Na Františku
Ne, ne. Zatím ne.
Tomáš ŠEBEK, lékař, Nemocnice Na Františku
U seniorů to je vždycky horší, protože mají přidružené choroby, jako například cukrovka a kardiovaskulární onemocnění, a pak ten průběh nemoci může být mnohem dramatičtější než u zdravého mladého jedince.
reportérka
V domovech pro seniory pracuje i lékař Petr Bouzek.
Petr BOUZEK, lékař
Jsem z toho až trošku jakoby zděšen, že ten stát vlastně nebyl připraven skoro na nic. A samozřejmě chápu, že v případě, že tedy nejsou prostředky, tak první je záchranná služba. To je priorita. Pak soud na JIPky, ale pak si myslím, že už by měli přijít ti senioři a ti nepřišli.
reportérka
Vláda ale odpovědnost za domovy pro seniory odmítá.
Andrej BABIŠ, premiér /ANO/
Tady je stále nějaké očekávání, že my budeme řešit každý dům seniorů. Je jich 1915. Zřizovatelé jsou kraje, města, soukromníci.
reportérka
Kdy jste dostali tedy první pomoc od státu?
Petra TESAŘOVÁ, Domov Alzheimer, Roztoky u Prahy
Já bych řekla, že tak před týdnem.
reportérka
A co to bylo?
Petra TESAŘOVÁ, Domov Alzheimer, Roztoky u Prahy
Bylo to 13 respirátorů a asi 14 balíčků roušek.
reportérka
Což znamená, že vám to může teoreticky vydržet pro kolik zaměstnanců na jak dlouho?
Petra TESAŘOVÁ, Domov Alzheimer, Roztoky u Prahy
Co se týká těch respirátorů, tak ani na den.
reportérka
Některé domovy pro seniory se rozhodly jít vlastní cestou.
Markéta KUTILOVÁ, novinářka
Jedeme nyní do Krabčic, kde je domov pro seniory, kde se rozhodli pro dobrovolnou karanténu.
mluvčí
Paní Topinková, já vám naleju čajík, jo?
Aleš GABRYSZ, ředitel domova pro seniory Diakonie Krabčice
Rozhodli jsme se, že půjdeme do měsíční karantény. Zítra se necháme dobrovolně otestovat. Zavřeme brány domova a zůstaneme tady.
Martina VAŇOUSOVÁ, hlavní sestra, Diakonie Krabčice
Museli jsme se rozloučit se svými rodinami, se svými blízkými, ale zase v tom vidím velký smysl, protože chceme ochránit naše klienty před nákazou koronaviru.
seniorka
Nám to nevadí. Nevadí. Absolutně to nevadí, protože se tomu přizpůsobíme a jdeme vždycky 2 děvčata a zase, abych to nějak opravdu šlo, že jo, protože to nejde.
seniorka
Já, protože pracuju hodně s hlínou, také mně sem dodala vedoucí hroudu hlíny a... Tohle jsem udělala teď.
Aleš GABRYSZ, ředitel domova pro seniory Diakonie Krabčice
Myslíme si, že je to dobrá cesta. Není stoprocentní a máme naději, že to bude dobře.