Bonus za práci pro lidi s handicapem. Jurečka řekl, co pro to dělá jeho rezort
Naše Café na Dolním náměstí v Olomouci, ve kterém vás obslouží lidé, jež si prošli závislostí, olomoucký Ergones zaměstnávající nevidomé a slabozraké či REPATRO ze Zábřehu, které dává práci například matkám s malými dětmi. Na tyto a další desítky podniků, které se hlásí k sociálnímu podnikání a pomáhají zdravotně či sociálně handicapovaným lidem uplatnit se na trhu práce, cílí nový návrh zákona, jenž připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí.
"Sociální podnikání zatím není v české legislativě pevně zakotveno, což chceme změnit. Vše konzultujeme se zaměstnavateli v kraji, jako je například firma KROK CZ v Hranicích, která zaměstnává přes 340 znevýhodněných osob a má se sociálním podnikáním zkušenosti," uvedl v pondělí v Přerově ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Tyto sociální firmy jsou podle něj pro společnost důležité právě proto, že umí lidi s různým typem handicapu integrovat na trhu práce, což je i smyslem nového zákona. Státem podporovaný systém integračních sociálních podniků by měl začít fungovat od 1. ledna příštího roku.
"U firem, které vstoupí do registru sociálně integračních podniků, se zvýší míra jejich odpovědnosti za své zaměstnance, ale bude jim z toho plynout i řada výhod," doplnil Stanislav Hyrák, koordinátor...