BOZP zaměstnanců se zdravotním postižením

Před časem vyšla u vás na portále odpověď, která se dotkla specifik BOZP při zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Mohli byste tuto problematiku nějak rozvést?
Odpověď:  
Česká právní úprava ochrany zdravotně postižených osob  
Česká právní úprava ochrany zdravotně postižených osob vychází z Úmluvy Mezinárodní organizace práce č. 159, o pracovní rehabilitaci zdravotně postižených osob, která byla naší republikou ratifikována a která byla publikována ve Sbírce zákonů pod č. 72/1985 Sb.  
Druhým základním mezinárodním předpisem, který deklaruje práva osob se zdravotním postižením je Evropská sociální charta, kterou naše republika též ratifikovala a publikovala ve Sbírce mezinárodních smluv pod č. 14/2000 Sb. m. s. Zdravotně postižené osoby byly, jak dnes již zrušeným zákonem č. 1/1991 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, tak jsou současným zákonem č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, zařazeny mezi tzv. chráněné skupiny a poskytuje se jim zvýšená péče při zprostředkování zaměstnání.  
Původní zákon o zaměstnanosti zavedl do našeho právního řádu pojem "osoby se změněnou pracovní schopností" a "osoby se změněnou pracovní schopností s těžším zdravotním postižením" de facto pouze pro účely politiky zaměstnanosti a pro pracovněprávní předpisy. Ostatní právní předpisy sice poskytovaly též ochranu osobám se zdravotním postižením (např. předpisy zdravotní, nebo státní sociální podpory), nicméně nepřejaly označení "osoby se změněnou pracovní schopností" a "osoby se změněnou pracovní schopností s těžším zdravotním postižením" a setrvaly na obecném pojmu "osoby se zdravotním postižením". Z toho důvodu...

 

Klíčová slova: