Braillovo písmo. Nutnost i zábava. Nevidomí a slabozrací soutěžili v Ostravě

Braillovo písmo bylo hlavním tématem soutěže, která se konala v ostravském TyfloCentru.
Účastníci z řad nevidomých a slabozrakých prokazovali své znalosti ve čtení Braillova písma, psaní na speciálním stroji a psaní na běžné počítačové klávesnici.  
"V každém kraji probíhá kolo, z něhož vítězové postupují do finále. To se koná na podzim v Praze, kde se bude soutěžit ve stejných disciplínách jako tady v Ostravě," uvedla koordinátorka soutěže Daniela Thampy, šéfredaktorka vydavatelství Zora. "Jsme redakce časopisů pro nevidomé," dodala.  
Podpořit zájem  
Podobné soutěže mají podle Daniely Thampy podpořit zájem o Braillovo písmo mezi lidmi se zrakovým postižením. "Braillovo písmo je nutnost. Nejen proto, aby člověk uměl číst, ale je dobré si tuto schopnost udržovat a rozvíjet. Souvisí to i s možností zaměstnání a uplatnění v praktickém životě," řekla Daniela Thampy.  
Pro řadu lidí je četba v Braillově písmu i zábava. Mnozí také upřednostňují časopisy v Braillově písmu. "Protože si raději sednou s časopisem v klidu, než mít pořád zapnutý počítač nebo mobil. Záleží na tom, s čím se komu lépe pracuje," vysvětlila Daniela Thampy. Jak dodala, část dospělých, kteří přišli o zrak později, se Braillovo písmo nenaučí tak rychle. "I když si něco přečtou, nechtějí číst pomalejším tempem celé časopisy, takže si vyberou jiný formát," uvedla Daniela Thampy.  
Návrat z války  
Vlajkovou lodí vydavatelství Zora, v jehož čele Daniela Thampy stojí, je stejnojmenný časopis vycházející od roku 1917.  
"Z první světové války se vracelo mnoho vojáků s poškozením očí. Nárazově...

 

Klíčová slova: