Český statistický úřad se opět ptá lidí na jejich zdravotní postižení

Český statistický úřad zahajuje druhou část terénní fáze výběrového šetření osob se zdravotním postižením (VŠPO). Stejně jako v loňském roce navštíví tazatelé ČSÚ od letošního července do října přibližně 4 000 domácností, jejichž členové dlouhodobě čelí v běžném životě omezením kvůli svým zdravotním potížím. Cílem šetření je zmapovat životní situaci těchto osob a poskytnout data pro lepší nastavení politik a programů v oblasti zdravotní a sociální péče.
Obdobné šetření proběhlo v Česku naposledy v roce 2018 a z jeho výsledků vyplynulo, že mezi obyvateli ve věku 15 a více let bylo přibližně 13 % osob s dlouhodobým zdravotním omezením. Více než polovinu z nich tvořili senioři ve věku nad 65 let.
Šetření se zaměřuje na otázky, co u respondentů zdravotní potíže způsobilo, zda tito lidé pracují, jestli mají někoho, kdo jim pomáhá, nebo jestli používají kompenzační pomůcky. Kromě základních informací se podrobněji sledují také bariéry, se kterými se lidé se zdravotními potížemi setkávají a jaké konkrétní obtíže a výzvy jim jejich zdravotní stav přináší v každodenním životě. Tímto způsobem je možné získat ucelenější obraz o jejich situaci a lépe porozumět jejich potřebám a případným nedostatkům v péči.
V rámci šetření mimo jiné ČSÚ nově zjišťuje, jak dlouho už omezení zdravotními problémy...

 

Klíčová slova: