Čeští vědci vyvinuli jedinečný přístroj ke zkoumání sluchu

Čeští vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR v čele s Pavlem Jungwirthem vyvinuli kompletní počítačový model ucha.
Díky němu nyní mohou celkově modelovat sluch savců, tedy i člověka, a použít jej mimo jiné k vývoji a zdokonalení sluchových pomůcek. Výsledky výzkumu zveřejnil vědecký časopis Hearing Research  
" Můj mladší syn Matěj má závažné sluchové postižení a já jsem chtěl té problematice lépe porozumět. Kromě toho jsem si uvědomil, že v lidském uchu je přenos informace zprostředkován iontovými proudy vápníku a draslíku, což je přesně naše výzkumná parketa ," vysvětluje vedoucí týmu Jungwirth, proč se pustil do výzkumu, který na první pohled nesouvisí s jeho specializací na chemii.  
Počítačový model ucha nahrazuje dřívější fyzické měření, které bylo pro lidské ucho příliš invazivní. Nynější podrobná konstrukce modelu ucha spojuje nejnovější znalosti z oboru fyziologie a molekulárních principů, nehledě na to původ postižení – genetika či vnější faktory.  
Na projektu spolupracoval Pavlel Jungwirth s Pavlem Mistríkem z firmy MED-EL, která vyvíjí kochleární implantáty. Ty se vkládají do vnitřního ucha, kde stimulují nervy a nahrazují funkci hlemýždě. Ten přenáší vibrace na membránu, jejíž vlákna vše převádějí na signál a vše odesílají do mozku. Původní plán vývoje modelu vycházel na tři až čtyři roky, nakonec se protáhl na dvanáct let....

 

Klíčová slova: