Cesty za krásami podzemí – Některé jeskynní prostory zvou na prohlídky také vozíčkáře

V naší republice je v současné době celkem 14 přístupných jeskyní. Většina z nich se nachází v krasových oblastech Moravy – kromě nejznámějších
Punkevních s propastí Macocha, Sloupsko-šošůvských, Balcarky a Kateřinské na Blanensku dále v téže oblasti od roku 2008 nově zpřístupněná jeskyně Výpustek, "hanácké" Javoříčské a Mladečské nedaleko Litovle, Na Pomezí a Na Špičáku v podhůří Jeseníků, Zbrašovské aragonitové v Teplicích nad Bečvou a nejjižněji položená Na Turoldu v CHKO Pálava. Zbylé tři jsou v českých krajích – Koněpruské nedaleko Berouna, Bozkovské dolomitové v Libereckém u Semil a Chýnovská v jižních Čechách blízko Tábora.  
Obdivovat stalagmity, stalaktity i stalagnáty (krápníky rostoucí od podlahy, od stropu a srostlé ve sloup), průzračná jezírka i jinou výzdobu, někdy také hnízdící netopýry – to vše s odborným výkladem průvodce – mohou ve čtyřech z nich také osoby na vozíku. Další části článku představují tyto lokality podrobněji.  
Jeskyně Na Špičáku  
Začínáme severovýchodně od Jeseníku mezi obcemi Písečná (na silnici číslo 44) a Supíkovice v jedné z nejstarších písemně doložených středoevropských jeskyní s charakteristickým srdcovitým profilem.  
Zhruba půlhodinová prohlídková trasa měří 220 metrů, vozíčkáři ji mohou v podstatě absolvovat celou s výjimkou úseku, který neumožňuje průjezd vozíku – je příliš úzký. Zároveň musí ke vstupu......

 

Klíčová slova: