Chybí asistenti pro handicapované, s nimi by se mohli lépe osamostatnit

V Česku žije zhruba deset až patnáct tisíc lidí s handicapem, kteří potřebují ve velkém rozsahu pomoc druhých. Asistentů je ale zoufale málo a mnoho lidí s postižením tak žije v ústavech, mimo něj dokážou žít jen díky podpoře blízkých, kteří péči ale často obětují vše. Problém představuje i zákon, příspěvek totiž stačí jen na pár hodin asistence denně.
Češi s handicapem často končí v ústavech, přestože by s podporou asistentů zvládli žít i sami. Asistentů je ale zoufale málo a problém představuje i současná legislativa, stávající systém příspěvků na péči je totiž nevyhovující.  
Nejvyšší, čtvrtý stupeň, teď vystačí maximálně na 5 hodin pomoci denně. Za tu dobu se dá s pomocí asistentů stihnout ráno vstát, zajistit základní hygienu, obléci se, připravit jídlo, najíst se a večer zase ulehnout do postele. Nic víc. Někteří lidé s postižením ale potřebují mnohem více.  
Iniciativě Pátý stupeň se i pomocí kampaní a filmu podařilo vyjednat zvýšení příspěvku od prvního července na 27 000 korun měsíčně. " Celkem 30 000 lidí ve IV. stupni, kteří žijí s podporou terénních služeb a svých blízkých ve svém přirozeném prostředí, mají od 1.7. příspěvek vyšší o 7 800 Kč měsíčně. Znamená to, že místo stávajících sotva pěti hodin si budou moci dovolit necelých sedm hodin asistence denně," říká ředitel obecně prospěšné společnosti Asistence Erik Čipera.
V Česku aktuálně působí zhruba 50 poskytovatelů asistentské péče, přičemž největší kapacity jsou v Praze. Má to svůj důvod, protože do Prahy se mladí lidé s postižením často stěhují.
Život v Praze je pro lidi s postižením jednodušší. "Připravujeme se na možnou systémovou změnu, která zlepší finanční dostupnost osobní asistence pro lidi s postižením. Až se tak stane, budeme stále narážet na nedostatek osobních asistentů a asistentek, kterých je už teď málo a kraje navíc minimálně v následujících třech letech nebudou navyšovat kapacity terénních sociálních služeb. Chceme lidem ukázat, že...

 

Klíčová slova: