Co patří do cestovní lékárničky? Záleží na tom, kam a s kým jedete. Seznam všeho, co musí obsahovat
Do kufru či batohu, který si s sebou berete na cesty, rozhodně patří i lékárnička. Co všechno do ní zabalit, závisí nejen na tom, na jak dlouho jedete, ale i kam a co všechno tam hodláte dělat.
Při balení cestovní lékárničky je zapotřebí přizpůsobit její skladbu tomu, v jaké destinaci ji budete případně používat, a aktivitám, které se chystáte provozovat. I tak má ale stálé položky, jež je nejen dobré, ale i nutné vždy mít s sebou.
Základ cestovní lékárničkyV každém případě je důležité vzít všechny léky, které pravidelně užíváte. Proto si překontrolujte, zda jich máte dost na cestu a navíc rezervu pro případ, že by měl let zpoždění nebo se cestou cokoli stalo. Jestliže je třeba, požádejte svého praktického lékaře, aby vám je na tu dobu předepsal. Ovšem to není všechno, co zabalit. "Pamatujte i na volně prodejné léky s účinky proti bolesti, horečce, infekcím horních cest dýchacích, kašli nebo i bolesti v krku. Nezapomínejte ani na obvazový materiál a pomůcky pro první pomoc," radí odborná konzultantka lékáren BENU Ivana Lánová.
Další výběr závisí na tom, kam jedete, jak dlouho tam budete, na ročním období a také na tom, zda jde o odpočinkovou dovolenou na pláži, nebo spíš aktivní, třeba i s trochou adrenalinu. "Před odjezdem je dobré zjistit, jaká je v místě pobytu dostupnost zdravotní péče a úroveň hygieny," doplňuje Ivana Lánová. Zohledněte i to, kolik vás jede, a věk i zdravotní stav všech, kteří budou případně lékárničku používat.
Co by v lékárničce nemělo chybět?Při sestavování lékárničky na cesty se můžete řídit tímto seznamem. Lze ho brát jako základ, ke kterému přibalte ještě to, co odpovídá specifickým potřebám místa, kam jedete, nebo vašemu zdraví.
léky, které pravidelně užíváte a jsou na předpisléky proti cestovní nevolnosti, pokud jí trpíteléky proti tzv. cestovatelskému průjmu a zažívacím obtížímléky na alergii na celkové tlumení reakce v tabletách a gel pro lokální reakci na kůžiteploměrléky na bolest, ať už univerzální ve formě tablet nebo gelů přímo na svaly a kloubyléky na horečkudezinfekční přípravek na drobná poraněníantibakteriální gel nebo ubrousky na rucekapky do očí na výplach a dezinfekcináplasti na zranění i puchýře (voděodolná, na puchýře, na odřeniny)krytí na popáleninynáplasťové stehyobvazy a obinadla (pružné stahovací, sterilní s polštářkem)léky na rýmu, kašel a bolest v krkuopalovací přípravky vybrané podle fototypu kůže a dovolenkové destinacepanthenol na spálenou...