Cukrovka není jen jedna

Rytmus života pro ženy
Diabetes je jednou z nejrozšířenějších chronických nemocí na světě. I v České republice trpí nemocí statisíce dospělých, přitom u těch zdravých vyvolává spíš otázky: Jak vzniká, dá se s ní žít a vyléčí se někdy? Pomůžeme vám porozumět této nemoci.
Pamatuji si jen to, jak jsem si přiťukávala se svatebčany na své svatbě. A pak jsem skončila v nemocnici. Tam lékaři zjistili, že mám cukrovku prvního typu, což jsem vůbec netušila. Zřejmě kombinace alkoholu, sladkostí a stresu z příprav byla spouštěčem a viníkem kolapsu. Možná jsem dlouho neřešila mírné příznaky jako únava, častější nutkání na močení nebo úbytek hmotnosti, všechno jsem připočítávala chystání svého dne D. V nemocnici jsem sice zůstala jen do druhého dne, ale od té doby je vše jinak," svěřila se Kateřina, které je dnes ke čtyřicítce. Má za sebou dvě těhotenství, během kterých musela být striktně hlídána. A hlídat musí i sama sebe. Od té doby uplynulo už devět let a jí výrazně pomohl senzor umístěný na paži, který hlídá hladinu cukru v krvi přes aplikaci. Ten je teď populární i mezi ne-nemocnými, kteří myslí na zdravý životní styl.
Kateřina si myslela, že cukrovka se může objevit jen v dětství, v těhotenství nebo je dědičná. Je pravda, že tyhle faktory jsou časté, ale »vypěstovat« si nemoc můžete právě i nezdravým životním stylem. Existuje navíc několik typů diabetu.
Existují tři hlavní typy diabetu: typ I, typ II a gestační diabetes.
Diabetes typu I je autoimunitní onemocnění, při němž tělo napadá buňky produkující inzulin. Diabetes typu II je často spojen s životním stylem a obezitou, kdy tělo neprodukuje dostatek inzulinu nebo na něj není správně citlivé. Gestační diabetes se vyskytuje během těhotenství a obvykle zmizí po porodu.
NEMOC V RODINĚ
 
Kateřina po propuknutí nemoci zjišťovala, jak to bylo s nemocí u ní v rodině. "Můj dědeček cukrovku měl, inzulin odmítal a nikdy se nehlídal. Jedinou výjimku tvořily tři čtyři dny předtím, než měl jít k doktorce, které říkal paní Sladká. Tehdy přestal jíst své oblíbené věnečky a cpal se zelím, protože vyčetl, že by mělo pomáhat na hladinu cukru. Je fakt, že jeho hodnoty se nikterak nezvyšovaly, ale rozhodně si nemyslím, že je to návod na zdravý životní styl. Navíc mi babička po jeho smrti přiznala, že mu do sladkostí dávala místo cukru sladidlo, což nikdy nepoznal." Dnes by dědeček paní Sladkou nepřevezl – už se běžně provádí odběry krve na takzvaný glykovaný hemoglobin (HbA1c), který ukazuje hladinu krevního cukru 8–12 týdnů nazpátek.
Na slazení umělým sladidlem i dia sušenky si Kateřina rychle zvykla, ale jinak se spíš naučila sladké vynechávat a sacharidy omezovat. Pro jistotu poslala na testy i své děti, když začaly být víc unavené (nakonec se ukázalo, že jde jen o přechodnou únavu s nástupem do školy, ale příznaky se nevyplácí podceňovat). Diagnostikovat diabetes navíc není nijak složité: jde to z krevních testů. Nejčastějšími testy jsou hladina glukózy v krvi nalačno, orální glukózový toleranční test a test HbA1c.
NE, JÁ NECHCI INJEKCE
Dědeček se bál hlavně píchnutí, ale léky je možné i polykat, tedy tablety. Takzvaná perorální antidiabetika je třeba pečlivě načasovat, co do rozvrhu dne i jídla. "Píchnutí nebolí, dá se na to zvyknout, ale člověk na inzulinové pero musí pořád myslet a mít ho u sebe," vysvětluje Ivan, který si inzulin píchá už roky. Má třeba i speciální potvrzení od lékaře, aby si inzulinové pero mohl převážet na pracovní cesty do zahraničí, s sebou nosí i speciální průkazku, že je diabetik. To usnadňuje záchranné službě případnou pomoc nebo dávkování léků. Cukrovkáři vždycky musí znát názvy léků, které užívají, a hlásit je v lékárně.
Člověk odmítající léky a korigující cukrovku jen stravou není výjimkou. Jde hlavně o diabetes druhého typu, kdy může změna životního stylu (ano, jsme zase u té staré známé zdravé stravy s dostatkem zeleniny), případná ztráta hmotnosti a zvýšení fyzické aktivity, vést k remisi, což znamená, že hladina cukru v krvi se vrátí do normálu bez potřeby léků. Na diabetes lék není, ale za pomoci inzulinu se dá nemoc dobře korigovat. Nemocní si musejí hlídat dva výkyvy. Hypoglykémie nastává, když hladina cukru v krvi klesne příliš nízko (pod 70 mg/dL), což může způsobit příznaky jako třes, pocení, zmatenost a v závažných případech až bezvědomí. (Nemusí jít jen o pár minut, kdy o sobě člověk neví, ale hrozí třeba i úraz hlavy, když nemocný spadne.) Hyperglykémie ukazuje, že je hladina cukru v krvi příliš vysoká (nad 180 mg/dL), což někdy vede k příznakům jako zvýšená žízeň, časté močení a únava.
A proč je důležité nemoc hlídat a cukr v krvi udržovat v normě? Neléčený nebo špatně kontrolovaný diabetes může vést k vážným komplikacím, jako jsou srdeční choroby, mrtvice, poškození nervů (neuropatie, což je nemoc známá díky Miloši Zemanovi), poškození ledvin (nefropatie), poškození očí (retinopatie) a problémy s cévami na nohou, které mohou vést až k amputaci. Z neléčené cukrovky také hrozí ketoacidóza – závažná akutní komplikace diabetu, která může vést až k ohrožení života.
Diabetes je onemocnění, které ovlivňuje způsob, jakým tělo zpracovává glukózu (cukr) v krvi. Inzulin je hormon produkovaný slinivkou břišní, který umožňuje buňkám v těle absorbovat glukózu z krve a používat ji jako zdroj energie. U diabetu typu I tělo neprodukuje
inzulin vůbec, zatímco u diabetu typu II tělo nereaguje na inzulin správně.
CUKROVKA ZE SLADKÉHO?
"Nadváhou trpí 56 procent dospělých, hypertenzí 40 procent, vysokou hladinou cholesterolu 54 procent a diabetem 11 procent lidí. Na tato onemocnění má životní a stravovací styl největší vliv," říká doktorka Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě. "Jakákoliv dlouhodobá nevyrovnanost ve stravovacím režimu s sebou přináší riziko civilizačních onemocnění. Velká část dospělé české populace si nadbytečným příjmem kalorií, cukrů, nasycených tuků a soli způsobuje vysoký krevní tlak, vysokou hladinu cholesterolu a vyčerpává schopnost slinivky břišní regulovat hladinu cukru v krvi. Z toho pak pramení obezita, cukrovka II. typu a aterosklerotické kardiovaskulární nemoci, jako je infarkt myokardu a cévní mozkové příhody." Samozřejmě člověk »nedostane« infarkt nebo cukrovku po tom, co si dá porci cukrové vaty. Důležité ale je se obecně zamyslet nad složením stravy, kterou jíme pravidelně, a myslet přitom na naše zdraví na pár let dopředu.
MÁME TO VE SVÝCH RUKÁCH Strava hraje u diabetu klíčovou roli. Dieta bohatá na vlákninu, zeleninu, v menší míře méně sladké ovoce, celozrnné produkty a nízký obsah nasycených tuků může pomoci udržet hladinu cukru v krvi stabilní, což cukrovkáři potřebují. Je důležité se vyhýbat potravinám s vysokým obsahem cukru a rychle vstřebatelnými sacharidy.
Foto: Shutterstock (4)
Diabetikům I. typu pojišťovna proplácí glykemický senzor, který snímá hladinu cukru.
Dnes už je mnohem snazší si hladinu cukru v krvi ohlídat – díky domácím glukometrům.
 
Klíčová slova: