Další úspěch z paralympiády. David Kratochvíl si doplaval pro stříbro

Šestnáctiletý nevidomý plavec David Kratochvíl získal na paralympijských hrách v Paříži další medaili, tentokrát stříbrnou. Vybojoval ji v disciplíně znak na 100 metrů.
O první oko přišel kvůli rakovině sítnice v necelém roce, o druhé v šesti. "Rodiče mě na to připravili tak, že jsem se vůbec nebál," řekl český sportovec v rozhovoru pro Seznam Zprávy ještě před hrami v Paříži. V rozhovoru dále přiznal, že by pro něj byla medaile z paralympiády splněným snem. To se mu podařilo. Kromě znakařské stříbrné vybojoval i zlatou v disciplíně na 400 metrů volný způsob.
V dopolední rozplavbě předvedl ze všech závodníků nejlepší výkon a do finále postoupil z prvního místa. V první části finálového závodu si udržoval náskok, ke konci o něj ale přišel a o pouhých šest desetin sekundy s časem 1:06,54 skončil druhý. Na prvním místě doplaval Ukrajinec Michailo Serbin s časem 1:05,84, kterým vylepšil světový rekord.
Na paralympiádě v Paříži bude český mladík startovat ještě v dalších třech kategoriích. Polohový závod na 200 metrů, prsa 100 metrů a motýlek 100 metrů.
Hry začaly slavnostně ve čtvrtek a potrvají do 8. září. Česko na nich zastupuje 32 sportovců.
V plavání jsou sportovci rozděleni do 14 klasifikačních tříd dle svého postižení.
Plavci s tělesným postižením jsou zařazování do tříd 1 až 10. Nižší třída odpovídá těžšímu postižení. Plavci je udělena jedna třída pro styl motýlek a volný způsob (S), jedna třída pro prsa (SB) a jedna třída pro polohový závod (SM). Výsledkem klasifikace je například S4/SB3/SM4.
Plavci se zrakovým postižením jsou zařazováni do tříd S11 – S13, kde třída S11 je určena ...