Děti svými obrazy vydělaly ochrnutým lidem přes půl milionu
02.12.2024
Dražba dětských obrazů pro brněnské paracentrum Fenix vynesla přes 550.000 korun. V porovnání s loňským ročníkem je to o téměř 200.000 korun více. Dalších 80.000 vydražil manželský pár, který pořádal aukci na své svatbě.
Nezisková organizace pomáhající lidem po poškození míchy peníze využije zejména na rehabilitaci ochrnutých klientů, řekl její ředitel Petr Houšť.
Dražba se letos konala po páté a přinesla rekordní výtěžek. "Suma, která poputuje na provoz našeho centra, by například stačila na více než 1000 hodin životně důležitých rehabilitací pro klienty s poškozenou míchou," uvedl Houšť.
Rekordem dražby a nejdražším dílem všech ročníků se stal obraz s názvem Neztratit hlavu od čtrnáctileté Zity Kašíkové z hodonínské Základní umělecké školy. Nový majitel ho ocenil na 50.000 korun. "Když si člověk uvědomí, jak jsou děti schopny svou fantazii přetavit do výtvarného umění, to je naprosto úžasné a zaslouží si to velké poděkování a obrovský obdiv," řekl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. Na jaře byl jedním z porotců, kteří kolekci děl do aukce vybírali.
Děti z 83 škol zaslaly přes 1000 obrazů. K institucím z Česka a Slovenska se letos přidali krajani z Dublinu, Vídně, Sevilly, Calgary, Dusseldorfu nebo Kalifornie. "Porota jich do aukce vybrala 70, ale pracujeme i s těmi ostatními. Například jsme poskytli obrazy páru, který je dražil na své svatbě. Získali pro nás 80.000 a k tomu nám věnovali 15.000 korun, které dostali svatebním darem," poznamenal Houšť.
Peníze centrum využije na fyzioterapii. Nyní pomáhá 220 klientům.
"Rádi bychom se rozšířili, potřeba po našich službách je. Klientů přibývá, ať už po úrazech, haváriích, nebo třeba po nemocích. S ohledem na peníze je každé rozšíření ale velmi problematické. Kromě toho jde také o kapacity našich odborníků. Nyní sháníme například ergoterapeuta. Na trhu jich je málo," doplnil ředitel.
Organizace funguje 20 let. Vedle fyzioterapie nabízí osobní asistenci, sociální a psychologickou pomoc nebo bezbariérovou přípravu. Nyní sídlí v Polní ulici, kde si prostory pronajímá. Do dvou let by se měla přestěhovat do vybudovaných vlastních prostor v Modřicích. Nyní čeká stavební povolení.
"Současné prostory příliš nevyhovují. Jsme roztříštěni, naši klienti za den využijí i dvě tři služby a musí mezi nimi přejíždět," dodal Houšť.
Zdroj: ParaCENTRUM Fenix