Diabetici mají účinnější léky, někteří je ale nechtějí. Kvůli doplatku
"Když vidím účinky nových léků, připadá mi neuvěřitelné, že někteří pacienti nechtějí doplatit pět tisíc korun za rok," říká Zdeněk Rušavý, vedoucí lékař Diabetologického a nutričního centra Fakultní nemocnice v Plzni. Ten se diabetikům věnuje přes čtyřicet let.
Moderní léky lidé odmítají nejen kvůli doplatkům, ale i tomu, že je nutné si je aplikovat jednou týdně pod kůži. Podle lékaře by v Plzeňském kraji moderní léky potřebovalo 20 až 30 procent diabetiků 2. typu.
Dlouhá léta hovoříte o tom, že diabetiků stále přibývá. Zastavil se konečně tento trend v Česku a v Plzeňském kraji?Nezastavil. Počet diabetiků je o hodně vyšší než při posledním rozhovoru pro MF DNES před dvěma roky. V Česku nyní diabetem trpí téměř milion lidí a zažíváme setrvalý nárůst. Z toho diabetiků 1. typu závislých na aplikaci inzulínu je v Česku kolem 65 tisíc. Nárůst diabetu 1. typu pozorujeme u dětí i u dospělých. Doba života u lidí s diabetem se stále prodlužuje a blíží se době života ostatní dospělé populace. U lidí s diabetem 2. typu, kde základem léčby je dieta a léky antidiabetika, je každoroční nárůst mnohem strmější.
O nebezpečí diabetu se mluví hodně, ale stále je mnoho lidí nediagnostikovaných, protože diabetes takzvaně nebolí, a nemocní se tedy nedostaví k lékaři. Co byste jim řekl, abyste je alespoň na preventivní prohlídku jednou za dva roky k praktickému lékaři dostal?Že diabetici patří do skupiny, které hrozí vyšší úmrtnost na kardiovaskulární a mozkové příhody, což je stále nejčastější příčina smrti v Česku. Diabetici mají totiž zvýšené riziko kornatění cév. Ženy normálně umírají na cévní onemocnění – infarkt, mrtvici, přibližně o deset let později než muži. Ale jakmile mají diabetes, rozdíl zmizí. Zatím není...