Dnes sestry chodí k pacientům domů. Tuto péči brzy může omezit nedostatek peněz

Péči sester, které chodí za pacienty domů, obvazují jim rány, píchají injekce nebo se třeba starají o nemocné s plicní ventilací, v Česku ročně využívá asi 150 tisíc lidí.
Domácí péči předepisuje lékař a hradí zdravotní pojišťovny. Odborníci však varují, že bez adekvátního financování na příští rok může dojít k jejímu omezení.  
Martin Fryč z pražských Horních Počernic nemusí díky péči sestřiček z Léčebného a rehabilitačního střediska Chvaly nikam dojíždět na převazy s diabetickou nohou. Chodí za ním domů a péči hradí pojišťovna. "Jsem vedený v Kolíně, kde mi doporučili, abych se obrátil na svého praktického lékaře, který mi předepsal domácí zdravotní péči. Když jsem byl čerstvě po amputaci prstů, chodila za mnou sestřička každý den. Nyní obden," řekl Deníku.  
Moc mu to pomáhá. "Vždy se domluvíme na čase. Nemusím se starat ani o obvazy a čtverečky, které mají k dispozici. Sestřičky se vzájemně zastupují, jak která může, a vždycky mi vyhoví. Není problém ani ve svátcích, nikdy. Jsou velice milé a ochotné," dodal.  
Rozsah poskytování domácí zdravotní péče, kdy sestřičky chodí za pacienty domů převazovat jim rány, podávat výživu sondou do žaludku či například odebírat krev, je ale v Česku ohrožen. Upozorňují na to lidé, kteří ji provozují.  
V současné době probíhá dohodovací řízení ohledně úhradové vyhlášky. "Jednáme o financování domácí zdravotní péče na příští rok. Nejde nám o navyšování peněz za její poskytování, ale o to, aby pojišťovny zohlednily inflaci," řekla Deníku členka Grémia managerů agentur domácí péče Ludmila Derner.  
Vysvětlila, že zdravotní pojišťovny hradí jak výkon, tak dopravu a materiál. "Nejsme sociální služba, která může být financovaná z více zdrojů, třeba od donátorů, obcí nebo krajů. Jsme odborná...

 

Klíčová slova: