Do Paříže na paralympiádu jede atletka Anna Luxová
Letní paralympijské hry 2024 se budou konat ve Francii, v Paříži od 28. srpna do 8. září 2024. Paralympiáda pro handicapované sportovce se koná vždy po olympiádě. Znovu se můžeme těšit i na několik českých nadějí, které v minulosti ve hrách vybojovali cenné medaile. Byla mezi nimi i atletka Anna Luxová, která už pět let trénuje v Praze 9.
* Aničko, budete na paralympiádě soutěžit jen ve vrhu koulí, což je vaše silná disciplína, nebo i v běhu, který je pro vás sportem pro radost, jak říkáte?
Startovat budu ve sprintu i vrhu koulí, i když samozřejmě lepší výsledek čekám (a nejen já) právě v kouli. To však nic nemění na tom, že sprinty mám raději, protože si při nich přijdu svobodnější. Koule je hodně technická, vyžaduje sílu, techniku a mimo jiné taky značnou dávku trpělivosti. Je to ale jednoznačně moje silnější disciplína.
* Jak těžké bylo kvalifikovat se na paralympiádu do Paříže?
Je to dlouhý a náročný proces. Pro nominaci na paralympiádu není důležité jen splnění limitu, ale hodně záleží také na umístění ve světovém žebříčku. Myslím, že v současnosti jsem na děleném 4./5. místě, ale příliš to nesleduji, aby mě to nestresovalo. Před cestou do Paříže bylo mým úkolem nezranit se, udržet si vysokou pozici ve světovém žebříčku, splnit limit. Koncem června jsme se pak dozvěděli, kolik sportovců z České republiky může na paralympiádu odletět. Naštěstí jsem mezi třemi atletkami z ČR, které se her ve Francii zúčastní. Samozřejmě, že každý ze sportovců chce na paralympiádě uspět. I já bych si odsud ráda odvezla medaili. Ale už to, že jsem se na ni kvalifikovala, považuji za první velké vítězství. Teď už to může být jen lepší :-)
* Kvalifi kaci na paralympiádu považujete za vítězství v souvislosti s vaším zraněním při přípravě na ni?
Ano, začátkem roku jsem odjela na soustředění do Dubaje, kde jsem odstartovala svou přípravu na paralympiádu. Absolvovala jsem tu dva závody a při třetím mi vyhřezly ploténky. Tréninky jsem musela přerušit. Léčení a následná rekonvalescence trvaly dlouho, protože zpočátku to vypadala, že snad už ani nebudu chodit, natož závodit. Nakonec to dobře dopadlo. Dnes už jsem ve formě, dokonce jsem si vylepšila osobní rekord.
* Jaký je váš osobní rekord ve vrhu koulí?
Ofi ciální 8,94 metru. V Paříži ale musím hodit víc, protože i devět metrů by bylo na medaili málo.
* Co vás čeká teď v srpnu před odjezdem do Paříže?
V současné době jsem na soustředění na Tenerife a finišuji s posledními přípravami. Slavnostní zahájení paralympijských her je 28. srpna, rozběh na 100 metrů budu mít 30. srpna a ve vrhu koulí závodím 5. září.
* A s jakými pocity budete na paralympiádu odjíždět?
Je to čtvrtá paralympiáda, které se účastním, a s postupujícím věkem si uvědomuji, jak je těžké při ní obstát. Ta tokijská byla hodně poznamenaná proticovidovými opatřeními – minimum diváků, zákaz potkávat se v olympijské vesnici, zkrátka byly to hry bez atmosféry, která k olympiádě patří. Věřím, že tentokrát to bude lepší. Navíc Paříž není daleko, takže mohou přijet kamarádi, budu tam mít rodinu. A letošní paralympiáda je také první, na kterou nejedu jako outsider. Bronzovou medailí v Tokiu jsem překvapila, dokonce i samu sebe. Teď se očekává, že medailové místo obhájím, takže pociťuji tlak, který ale ke sportu patří. Sice mám silné soupeřky, ale v přípravě jsme s trenéry nic nezanedbali…
* Vezete si s sebou maskota nebo talisman?
Mám řetízek s kruhem od belgického kamarádasportovce. Dal mi ho v olympijské vesnici v Tokiu se slovy: Nasaď si ho a vyhraješ. Poslechla jsem ho, protože jak je člověk před závodem nervózní, věří všemu a vzývá všechny síly. A protože jsem získala bronzovou medaili, řetízek od té doby opravdu stále nosím. A budu ho mít samozřejmě
i v Paříži. ?
ATLETKA ANNA LUXOVÁ - Od konce roku 2019 trénuje ve sportovním areálu AC Sparta Podvinný mlýn v Praze 9 se svěřenci Remigiusze Machury. S postižením je tu jediná (narodila se s dětskou mozkovou obrnou), přesto jsou její výkony srovnatelné s výkony zdravých sportovců. V posilovně ji s kondiční silovou přípravou pomáhá Dan Matouš. - Věnuje se běhu na 100 a 200 metrů a vrhu koulí. Začínala jako sprinterka, ale po operaci achilovky dlouho nemohla chodit ani běhat. A protože se sportování nechtěla vzdát, zkusila vrh koulí. - Účast na paralympijských hrách – Londýn 2012 (5. místo 200 m, 6. místo 100 m), Rio de Janeiro 2016 (5. místo vrh koulí, 6. místo 200 m), Tokio 2020 (3. místo vrh koulí) Další úspěchy: Juniorská mistryně světa na 100 m a 200 m (2012, 2015) Stříbro ve vrhu koulí z mistrovství světa juniorů 2016 Bronz ve vrhu koulí z mistrovství Evropy dospělých 2018 Stříbro ve vrhu koulí z mistrovství Evropy dospělých 2021
foto: Dan Vojtěch