Dobrá praxe: zaměstnávání postižených

 
Veřejná správa

Národní rada osob se zdravotním postižením každoročně uděluje Ceny MOSTY. Jednou z kategorií je i cena udělovaná instituci veřejné správy za mimořádnou aktivitu nebo čin ve prospěch občanů se zdravotním postižením. Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční 24. května 2022 v Hradci Králové. Vybraných finalistů jsme se zeptali, jak k zaměstnávání handicapovaných osob přispívají.  

Jedním z finalistů je i Ministerstvo zdravotnictví, které je zároveň partnerem Národní rady osob se zdravotním postižením. Ministerstvo plně podporuje zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Jedná se o zaměstnance, kteří vykonávají práci v požadovaných standardech, a to i na vysoce odborných pozicích, jakými je například právník v oblasti správního práva. "Ministerstvo je plně bezbariérový úřad, jsme také otevřeni zavedení speciálních prostředků didaktické techniky, které jsou nezbytné pro práci některých našich zaměstnanců se zdravotním postižením. Jako příklad bychom mohli uvést pořízení speciálního IT vybavení pro osobu se zbytky zraku pro vykonání úřednické zkoušky a následně i pro výkon práce. Často se však setkáváme s obavou od samotných osob především s tělesným nebo smyslovým postižením přiznat a dokladovat své postižení, a to především v případech, kdy postižení není tak zvaně viditelné. V ministerstvu tak pracuje několik osob se zdravotním postižením, které svůj handicap nedokládají průkazem výhradně z vlastních osobních důvodů," vysvětluje Ondřej Jakob, tiskový mluvčí Ministerstva zdravotnictví.

Nikdo není ve výběrovém řízení diskriminován  

Ministerstvo se nebrání zaměstnávat více handicapovaných s výjimkou osob se zvlášť těžkým funkčním postižením, úplným postižením pohyblivosti nebo orientací s potřebou průvodce, včetně osob s poruchou autistického spektra, které nemohou splnit základní zdravotní způsobilost k výkonu práce. Výběrová řízení probíhají plně v souladu se zákonem o státní službě. Každý uchazeč, který splní zákonné požadavky pro přihlášení do výběrového řízení, je do něj zařazen, nikdo není diskriminován. Ministerstvo zdravotnictví podniklo kroky k plné digitalizaci výběrových řízení, včetně samotného pohovoru, který je možno absolvovat on-line formou. Administrativní komunikace může probíhat elektronickou formou prostřednictvím datových schránek, emailem, písemnou formou či osobně. Během úřednických zkoušek ministerstvo umožňuje žadateli se zdravotním postižením ryze individuální přístup, který zohledňuje potřeby každé osoby s ohledem na typ jejího postižení. Úpravy pracovního režimu jako pružné rozvržení pracovní doby, zkrácené pracovní úvazky i režim výkonu práce z jiného místa, jsou standardem a běžným prostředkem pro slaďování rodinného a osobního života s prací zaměstnanců.  

Zkušenosti s handicapovanými jsou pozitivní  

Magistrát Hradce Králové aktuálně zaměstnává devatenáct osob se zdravotním postižením. Vykonávají činnosti na různých pracovních pozicích od vrátného, telefonisty, účetního, správce daně až po referentská místa. "Zkušenosti s nimi jsou velmi dobré, práci vykonávají na vysoké úrovni. Pracovní prostředí budovy nebylo třeba speciálně upravovat. V případě, že by magistrát zaměstnal uchazeče, který by potřeboval další úpravu pracovního prostředí, snažili bychom se mu vyjít vstříc. Například pro kolegyni, která má potíže se zrakem, byl zakoupen speciální systém, který jí umožňuje snadnější práci se zobrazovacími jednotkami," vysvětluje tisková mluvčí Kateřina Šmídová.  

Magistrát je k zaměstnávání osob se zdravotním postižením vstřícný. Uchazeči jsou už při vyhlášení výběrových řízení informováni o tom, že se magistrát bude snažit vyjít vstříc i případným specifickým potřebám například v souvislosti s postižením. Totéž platí pro handicapované uchazeče, kteří se v předstihu zajímají, zda se do výběrového řízení mohou přihlásit. Úpravě pracovní doby, případně práci z domova se magistrát nebrání. Je to závislé na individuální dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, vždy záleží na druhu práce a podmínkách, které je magistrát schopen pro takového zaměstnance zajistit.  

Pozice kustoda je vhodná především pro osoby s handicapem  

Východočeské muzeum v Pardubicích se snaží jak pro své zaměstnance, tak pro návštěvníky s různými handicapy připravit co nejlepší prostředí. V současnosti muzeum zaměstnává sedm osob se zdravotním postižením, z toho pět na pozici kustoda. "Se zaměstnáváním těchto osob máme výhradně pozitivní zkušenosti. Zvláště pozice kustoda, tedy správně zřízence v kulturním zařízení, je pro řadu handicapovaných osob vhodná vzhledem k částečnému úvazku a relativní nenáročnosti vykonávané práce. Proto osoby s postižením na tuto funkci spíš vyhledáváme. Pokud někteří pracující potřebují upravený pracovní režim, například odlišné rozvržení pracovní doby, přestávky nebo práci z domova, samozřejmě jim to umožňujeme. Jako národní kulturní památka může Zámek Pardubice nabídnout jen část svých prostor jako bezbariérové. Ale tam, kde je to možné, bezbariérovost zajišťujeme. Pro osoby s postižením zraku jsme vytvořili v archeologické expozici hmatovou stezku, která jim umožňuje poznávat část exponátů hmatem," říká Kateřina Procházková Skůpová, vedoucí úseku prezentace a služeb Východočeského muzea v Pardubicích.  

V Opavě se snaží o bezbariérovost celého města  

Magistrát města Opavy je v oblasti zaměstnávání osob se zdravotním postižením dlouhodobě aktivní. "Jsme bezbariéroví a snažíme se o bezbariérovost celého města. Podporujeme rozvoj širokého spektra sociálních služeb, které pomáhají potřebným občanům, aktivně spolupracujeme s nejrůznějšími sociálními organizacemi. Snažíme se pořádat i osvětové akce pro veřejnost," říká tajemník magistrátu Tomáš Elis. "K dnešnímu datu zaměstnáváme devět osob se zdravotním postižením, z toho tři zaměstnanci mají 1. stupeň invalidity, tři mají 2. stupeň invalidity a tři jsou zdravotně znevýhodnění. Vykonávají činnosti jako recepční, uklízečka, řidič - údržbář, dělník čištění města, další jsou na úřednických pozicích. Někteří pracují bez jakýchkoliv pracovních omezení, naopak paní uklízečce jsme umožnili pracovat na zkrácenou pracovní dobu a dvě recepční se střídají na jednom místě na poloviční pracovní úvazek. Na úřednická místa vyhlašujeme vždy výběrová řízení a vybíráme nejlepšího uchazeče bez ohledu na to, zda má, či nemá nějaké zdravotní omezení. Pokud by byli dva uchazeči na úplně stejné úrovni a jeden z nich by byl osobou se zdravotním postižením, pak dostane přednost. U dělnických či pomocných profesí se snažíme upřednostňovat osoby se zdravotním postižením, pokud jsou schopny danou činnost vykonávat bez ohrožení na zdraví a jejich zaměstnávání schválí náš závodní lékař," dodává Tomáš Elis.  

V případě požadavku občana se zdravotním postižením zajišťují úředníci všech odborů těmto občanům rovnocenné podmínky. Úřad je bezbariérový, úředníci jsou připraveni navštívit občana v případě potřeby i v místě jeho bydliště. Eventuálně volí vhodný způsob komunikace s ohledem na zdravotní postižení dotyčného, například využívají služby tlumočníka. Webové stránky jsou upraveny tak, aby splňovaly všechny normy přístupnosti. Měsíční zpravodaj, který magistrát distribuuje zdarma do všech opavských domácností, vychází i v Braillově písmě. Úřad má bezbariérové vchody a většina budov nemá žádné omezení v přístupnosti.  

Foto: Cenu MOSTY navrhla a vytvořila akademická sochařka Jitka Wernerová. Cena je uměleckým ztvárněním mostu z lidských rukou  

Foto: Díky bezbariérovým vlakům a stanicím zvládnou lidé s handicapem na mnoha linkách cestovat bez asistence dopravce, jen se svým doprovodem  

Klíčová slova: