Dobří lidé mezi námi
08.11.2024
Je jich čím dál víc, jak už osm let ukazuje projekt Laskavec, jehož prostřednictvím nadace Lilie & Karla Janečkových oceňuje dobrosrdečné osobnosti nezištně pomáhající svému okolí. Připomeňte si příběhy Laskavců posledního ročníku, s nimiž jste se mohli setkávat na stránkách what. Slavnostní ocenění se bude konat 8. listopadu v Praze.
LASKAVCI 6. ROČNÍKU 2023/2024
Martina Wojtylová Opava Její projekt Život v kufříku pomáhá uchovávat vzpomínky na začátek života dětem, které v porodnici zůstaly samy, bez rodičů. Do kufříku jim ukládají fotky a další památeční předměty zdravotníci a pak i pěstouni.
Ester Pacltová Prostřednictvím iniciativy Místní místním buduje v Praze síť podniků od restaurací po knihovny, kde si lidé bez domova mohou dát jídlo, posedět v teple nebo se osprchovat. Díky tomu zároveň přispívá k boření bariér mezi nimi a většinovou společností.
Tomáš Morávek S manželkou založil neziskovou organizaci (Ne)ohrožené děti věnující se ratolestem ze znevýhodněných rodin. Jeho snem je založit ústavní zařízení pro děti vyžadující okamžitou péči, kde bude vstřícné, přijímající a motivující prostředí.
Zuzana Dudáková Její sociální podnik - chráněná kavárna s pekárnou Modrý domeček v Řevnicích u Prahy - poskytuje zaměstnání lidem s duševními problémy či fyzickým handicapem. Ukazuje, že i oni jsou schopní a mohou mít důstojnou práci.
Lenka Vrabcová Zachraňuje staré a nemocné koně (ale třeba i ovce) a poskytuje domov také těm, o něž už se jejich majitelé nemohli starat. Učí děti lásce ke zvířatům a nabízí animoterapii či horsemanship lidem bojujícím se stresem nebo dalšími obtížemi.
Barbora Vodochodská Machková Lektorka moderní sebeobrany učí převážně ženy, ale také děti nejen to, jak si poradit v možných konfliktních situacích, ale především, jak jim předcházet. Moderní sebeobrana je víc o psychice než o svalech.
Vlasta Urbanová Už několik let vede v Praze chráněnou dílnu Lemniskáta, kde lidé s různým znevýhodněním pracují s papírem a vyrábějí například ekologické diáře, sešity nebo přáníčka. Vlasta také působí jako lektorka programu Jeden svět na školách.
Dana Kalistová Předsedkyně a zakladatelka České federace nábytkových bank a re-use center v Jihočeském kraji založila nábytkovou banku a re-use centrum Kabinet CB, které ročně pomůže vybavit domovy 1500 lidem v nouzi.
Simona Hrochová Na rodinné farmě Cástkov se snaží ukazovat, že se dá hospodařit i jinak, než jak u nás bylo dlouhá léta zvykem. S úctou ke krajině a ekosystému pěstuje zeleninu a bylinky bez chemie i bez zbytečných zásahů do půdy orbou.
Irena Křesáková V rámci projektu Zachraň srnče před sekačkou tráví většinu času v květnu a červnu na polích, kde s dobrovolníky vyhledávají čerstvě narozená mláďata, která by jinak mohla přijít pod koly žacích strojů o život.
Igor Kytka Spoluzaložil u nás projekt Sanitka přání, jehož cílem je plnit často poslední přání lidem dlouhodobě upoutaným na lůžko nebo v terminálním stádiu nemoci. Sanitka je vozí za rodinou, přáteli nebo třeba na místa spojená s jejich mládím.
Jiří Rudolf Býval učitelem, dnes je v důchodu, ale stále se aktivně věnuje dětem a probouzí v nich zájem o polytechnické obory. V Litoměřicích založil Technický klub mládeže, kde se děti setkávají s modelářstvím, programováním i šitím. O
8 Letos 21. února uplynulo osm Let od ocenění historicky prvního laskavého člověka.
Během osmi let trvání 6 projektu proběhlo šest ročníků. V každém z nich se titul Laskavec udílel dvanácti jednotlivcům či dvojicím.
Tolik let bylo nejmladšímu 20 oceněnému.
A tolik nejstaršímu. 89
Procentuální zastoupení 62,5 žen mezi Laskavci je 62,5. Mužů bylo 37,5 procenta.
72 Celkový počet odměněných Laskavců.
254 016 Tolik peněz putovalo na laskavé projekty z prodeje knihy Laskavci -Příběhy (ne)obyčejných lidí, kteří mění svět. Knihu sedmi vybraných příběhů napsala Dominika Trčková.
Každý Laskavec získává 46 656 finanční odměnu ve výši 66, tedy 46 656 Kč, které může využít, jak uzná za vhodné. I pro osobní potřebu a na zasloužený relax od často náročné práce. Většina Laskavců nicméně peníze vloží do pomoci druhým.