Domácí péče Včelka loni provedla více než milion ošetření pacientů. Péče v domácím prostředí se stává důležitým trendem ve zdravotnictví

Domácí péče Včelka, která je součástí zdravotnické skupiny EUC, loni provedla více než jeden milion zdravotních výkonů v rámci téměř 600 tisíc návštěv u pacientů. Přes 85 % ošetřených tvoří pacienti starší 65 let, výjimkou nejsou ale ani lidé v produktivním věku nebo mládež a děti. Koncept domácí péče je důležitým trendem, který v Česku i v zahraničí získává relevanci především vlivem stárnutí populace, ale i požadavků na komfortnější specializovanou péči.
Domácí péče Včelka se loni začlenila do zdravotnické skupiny EUC, v rámci které začala plně využívat kompletní ekosystém zdravotní péče. Ten zahrnuje nejen odborné služby lékařů, ambulantních specialistů a dalšího zdravotnického personálu, ale i laboratoří nebo lékáren. Zároveň si ale zachovala svůj lidský empatický přístup ke klientům. Stejně jako skupina EUC pokrývá Včelka velkou část republiky a její služby jsou dosažitelné plošně – 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
"Zázemí největší české soukromé sítě zdravotnických zařízení dává Včelce možnost plně se soustředit na svou hlavní činnost, tedy poskytování kvalitní a profesionální domácí péče. Podařilo se nám najít synergie, ze kterých profituje především pacient. Příkladem jsou naše laboratoře a lékárny. V přípravě je také oblast hojení ran, ve které jsme odborně velmi silní a po republice máme hned několik specializovaných center. Pro Včelku vytváříme zázemí nejen odborné, ale současně i ekonomické,” říká generální ředitel zdravotnické skupiny EUC MUDr. Michal Bednář, MBA.
Přínos pro pacienta, úleva pro zdravotnictví
Domácí péče je jedním z hlavních směrů, kterým by se v rámci zachování udržitelnosti zdravotního a sociálního systému měla Česká republika ubírat. V souvislosti se stárnutím populace totiž mimo jiné roste počet chronicky nemocných, pro které přestává stačit kapacita lůžek v pobytových zařízeních sociálních služeb.
Péči v domácím prostředí poskytuje vysoce kvalifikovaný personál a s využitím moderních přístupů a metod může být domácí péče plnohodnotnou alternativou k pobytu v nemocnicích, pobytových sociálních službách, či jiných institucionálních zařízeních. Domácí péče je navíc levnější a méně riziková z pohledu infekcí, které se v pobytových zařízeních rychleji šíří.
V případě, že domácí péči indikuje ošetřující lékař, tedy praktický lékař, specialista, či odborník v nemocnici při propuštění, je hrazena zdravotní pojišťovnou. Nespornou výhodou je, že sestřička se...

 

Klíčová slova: