Dostupnost kvalitní lékařské péče v Libereckém kraji pokulhává, problémem je nedostatek míst v ústavech
V Libereckém kraji je málo míst v sociálních ústavech a dostupnost kvalitní lékařské péče rozdílná, míní zástupci krajské opozice. Naopak oceňují, jak se rozvíjí Krajská nemocnice Liberec (KNL). I náměstek hejtmana Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj) považuje počet míst v sociálních ústavech za nedostatečný a krajský radní pro zdravotnictví Vladimír Richter (ODS) by chtěl jiný způsob financování nemocnic, vyplývá z ankety.
KNL je největším zdravotnickým zařízením v kraji, které provozuje nemocnice v Liberci, Turnově a Frýdlantu. Její hospodaření je dlouhodobě ziskové, loni bylo dokonce v rekordní výši 162 milionů korun. I díky evropským dotacím prochází v posledních letech rozsáhlou modernizací. "Za poslední čtyři roky se jí podařilo využít (evropské) peníze na rekonstrukci psychiatrie pro dospělé za zhruba 149 milionů korun, zvýšit kvalitu návazné péče za 154 milionů či postavit nový pavilon PET včetně technologie za 150 milionů. Letos nemocnice zahájí rekonstrukci dětské psychiatrie na Králově Háji za 132 milionů," uvedl radní Richter. Loni KNL zahájila svou dosud největší investici, což je výstavba bezmála čtyřmiliardového Centra urgentní péče, kterou hradí z peněz akcionářů a ze svého rozpočtu.
Za dobře fungující považuje libereckou nemocnici i lídr kandidátky opozičního hnutí ANO David Pražák. "Investice do jejího rozvoje jsou významné a stavba Centra urgentní medicíny je určitě krok správným směrem. Horší je to ale s krajskými nemocnicemi mimo Liberec, v bývalých okresních městech. Do těch kraj tolik neinvestuje a zaostávají i po technologické stránce. Nejvíc je ale trápí nedostatek lékařů a zdravotních sester. Všechno dohromady pak má samozřejmě vliv na čekací lhůty, celkovou kvalitu péče," řekl.
Výhrady má i lídr kandidátky opoziční SPD Michal Švarc. "V rámci Libereckého kraje nás znepokojuje rozdílná dostupnost kvalitní lékařské péče pro jednotlivé občany kraje," řekl. I on ale oceňuje, jak funguje KNL. "Je jedním z mála lékařských pracovišť, které má dostatek odborného lékařského personálu, a za to patří poděkování zejména vedení nemocnice. Jsem rád, že je v současné době realizována dlouho odkládaná výstavba pavilonu Centra urgentní medicíny KNL. Za mne je škoda, že se nepodařilo dokončit jednání o majetkovém vstupu Libereckého kraje do Nemocnice s poliklinikou Jablonec," dodal.
Jednání o případném vstupu kraje do městské nemocnice v Jablonci skončila loni ve fázi záměru. Naopak kraj v tomto volebním období získal bezmála za 187,5 milionu asi 16procentní podíl ve společnosti MMN, jež provozuje městské nemocnice v Jilemnici a Semilech. Peníze od kraje jsou určené na jejich rozvoj. Aktuálně se za 85 milionů bez daně přestavuje v Semilech nevyužívaný tzv. Bílý pavilon na Centrum rehabilitační péče.
Kraj je kromě KNL dlouhodobě vlastníkem nemocnice v České Lípě. I její stav se díky dotacím podle krajského radního daří zlepšovat. "Díky zasílání příplatku mimo základní kapitál a letos i mimořádného příplatku se daří investovat do rozvoje nemocnice, a to především do technicko-stavebního charakteru. Z evropských zdrojů nemocnice využila 126,3 milionu korun z IROPu a 138,2 milionu z REACTu," uvedl Richter.
Vadí mu ale způsob, jakým jsou nemocnice financové. "Přetrvávají výrazné...