Dva nově identifikované faktory rizika demence
Aktualizace komise Lancet pro demenci poslytla v červenci 2024 nové nadějné důkazy o prevenci a intervenci demence a péči o ni.
Vědci ke dvanácti existujícím identifikovali dva nové způsoby, jak mohou lidé snížit riziko vzniku demence. Navíc po neschválení přípravku na časnou léčbu Alzheimerovy nemoci Evropskou lékovou agenturou (EMA) zůstává prevence zatím hlavní zbraní proti tomuto onemocnění, jehož prevalence stále narůstá.
S prodlužující se délkou života počet lidí, kteří žijí s demencí, stále roste. Podle odborných odhadů trpí v Česku Alzheimerovou nemocí okolo 150 000 lidí a předpokládá se, že do roku 2050 se toto číslo zdvojnásobí. Podchycením dnes známých 14 rizikových faktorů lze tomuto onemocnění zabránit nebo je alespoň výrazně oddálit až ve 45 procentech.
"Nově identifikovaná dvojice rizikových faktorů hraje roli až v devíti procentech všech případů demence, přičemž odhadem sedm procent případů demence souvisí s vysokým cholesterolem a dvě procenta s neléčenou ztrátou zraku později v životě," uvádí panel 27 odborníků. kteří nedávno zveřejnili svou zprávu jako součást komise Lancet pro prevenci, intervenci a péči u demence.
Až donedávna nebyly důkazy o tom, zda LDL cholesterol ovlivňuje riziko demence, přesvědčivé. Četné nové analýzy ale ukázaly, že vysoký LDL cholesterol je silně spojen s vyšší pravděpodobností demence. Proto odborníci doporučují, aby byl zvýšený LDL cholesterol diagnostikován a léčen nejpozději ve středním věku. Jedním z vysvětlení této souvislosti je, že nadbytek tohoto cholesterolu může ovlivnit mozek, zvýšit riziko cévní mozkové příhody a také ...