FOKUS – organizace na pomoc a podporu lidí s duševním onemocněním
Víte o tom, že lze ve Vimperku najít organizaci, která se zabývá podporou lidí s duševním onemocněním? Je to organizace sídlící v Písku, s pobočkou ve Strakonicích a u nás působí již řadu let. Posláním organizace je pomáhat lidem s duševním onemocněním a jejich blízkým zkvalitnit život. V organizaci pracují jen kvalifikovaní lidé, orientující se v problematice duševního onemocnění a jeho dopadech na život člověka. Duševní onemocnění je jako kterékoliv jiné, i když často na první pohled nemusí být vidět. O činnosti Fokusu jsme si povídali s Bc. Romanou Stříbrnou, vedoucí pobočky Strakonice, a Mgr. Veronikou Švarcovou, vedoucí sociální práce.
- Co vaše organizace nabízí?
Fokus poskytuje komplexní zdravotní a sociální služby lidem s duševním onemocněním prostřednictvím služeb sociální rehabilitace, sociálně terapeutická dílna a Centrum duševního zdraví. Všechny tyto služby jsou pro lidi se zkušeností s duševním onemocněním. Sociální rehabilitace podporuje lidi se zkušeností s duševním onemocněním v nezávislosti, soběstačnosti, samostatnosti a poskytnutí bezpečného prostoru, ve kterém se naučí nemít obavy říci si o pomoc v běžném životě. Účelem sociálně terapeutické dílny je dlouhodobá a pravidelná podpora zdokonalování pracovních návyků a dovedností prostřednictvím sociálně pracovní terapie. Klientům, kteří potřebují i zdravotní psychiatrickou péči, nabízíme služby Centra duševního zdraví, kde působí multidisciplinární tým složený z psychiatra, psychologa, sociálního pracovníka, zdravotní sestry a psychiatrické sestry. Péče může být v tu chvíli intenzivní a někdy i každodenní. Snažíme se tím předcházet hospitalizaci.
- Pod Fokus patří také Skupina slyšení hlasů Strakonice. Co je to za skupinu?
Je to svépomocná skupina pro klienty, kteří mají nějakou neobvyklou zkušenost s vnímáním, slyšením, cítěním. Vycházíme z principů, které jsou celosvětově známé. Snažíme se naučit lidi s tímto darem či prokletím žít. Pokoušíme se přijít na to, proč se to děje, a některé věci se snažíme znormálnit. Nebo je naopak učíme, jak to potlačit.
- Kde všude působíte?
Fokus Písek má tři pobočky – Písek, Strakonice, Sušice, terénně působí i v dalších přilehlých obcích.
- Kdy a kde ve Vimperku služby poskytujete?
Nemáme ve Vimperku žádnou kancelář ani ordinaci. Sociální služba se zde poskytuje terénní formou, působíme v přirozeném prostředí klienta. V případě, že se nechce klient potkávat v jeho soukromí, schůzky probíhají např. v kavárnách, parku či na jiných veřejných místech. Časová dostupnost služeb v tomto regionu je každý všední den a dále dle potřeb klientů.
- Kolik zaměstnanců Fokusu se stará o lidi s duševním onemocněním?
Celkem u nás pracuje téměř čtyřicet zaměstnanců, pro oblast Vimperska jsou určeni dva sociální pracovníci. V případě poskytování služeb Centra duševního zdraví je k dispozici další zdravotnický personál. V našich službách najdete sociální pracovníky, pracovníky v sociálních službách a zdravotní pracovníky již zmíněné výše. Vysoce specializovanou péči pak poskytuje peer konzultant, který je k dispozici na každé pobočce a má svou vlastní zkušenost s duševním onemocněním.
- Jaká je věková hranice klientů?
Služby poskytujeme lidem ve věku od 16 do 80 let.
- Kolik klientů na Vimpersku využívá vaši pomoc?
V současné době je navázána aktivní spolupráce s deseti klienty a jejich blízkými. Evidujeme i další zájemce, kde domlouváme rozsah a formu poskytování služeb.
- Jak se propagujete, aby se o vás lidé dozvěděli?
Lidé se o nás mohou dozvědět z našich internetových stránek www.fokus-pisek.cz či sociálních sítí (Facebook, Instagram). Dále z letáků umístěných v psychiatrických ordinacích, nemocnicích či léčebnách, na městských úřadech a u spolupracujících organizací. Jsme v pracovních a řídících skupinách komunitního plánování pro jednotlivé oblasti.
- Jakým způsobem se k vám mohou klienti objednat a jak dlouhé máte čekací doby?
Na schůzku se lze objednat telefonicky, e-mailem nebo rovnou přijít osobně, žádost o poskytování našich služeb lze vyplnit i přes naše webové stránky. Služby se snažíme poskytovat bez prodlení a tak, jak klient potřebuje.
- Jakým onemocněním nejčastěji vaši klienti trpí?
Naší cílovou skupinou jsou osoby se závažným duševním onemocněním, jako je například schizofrenie, poruchy nálady či poruchy osobnosti atd.
- Setkáváte se s agresí u klientů?
S agresivitou u klientů se běžně nesetkáváme. Uvádí se, že člověk užívající alkohol je veřejnosti daleko nebezpečnější než člověk trpící schizofrenií. Na místě je ovšem citlivý a respektující přístup ke klientům.
- Kromě toho, že pomáháte klientům s duševním onemocněním, pomáháte i lidem v jejich okolí. Co si pod tím můžeme představit?
Naše služby jsou určené i osobám blízkým člověku s duševním onemocněním, jedná se zejména o partnery, rodiče, děti. Pokud je to možné, spolupracujeme s celým rodinným systémem klienta. Rodina hraje v péči o klienta nezastupitelnou roli.
- Máte nějaké zásady, podle kterých postupujete?
Kromě již zmíněných předpisů se řídíme našimi interními předpisy, jako jsou standardy kvality sociálních služeb či etický kodex. Mezi nejdůležitější zásady patří individuální přístup, respekt, důvěra, mlčenlivost a podpora k nezávislosti a samostatnosti. Pracujeme v souladu s vizemi a strategiemi reformy psychiatrické péče v ČR.
- Jste neziskovou organizací. Jak je to s platbami za vaše služby?
Naše služby jsou bezúhradové, zpoplatněné jsou některé fakultativní činnosti, jako je doprava či psychoterapie, sazebník je dostupný na našich webových stránkách.
Děkuji za rozhovor.