Haben: neslyšící a nevidomá žena, která dobyla Harvard

26. června 2024 Poutavý memoár americké hluchoslepé právničky a aktivistky, která vstoupila do historie
Haben Girma je právnička v oblasti práv osob s postižením, autorka a přednášející. Nejenže jako první neslyšící a nevidomá osoba* vystudovala práva na prestižní Harvardově univerzitě, přestože tam chyběly zkušenosti se zpřístupněním studia osobám s tímto postižením, ale dokázala pro sebe i další lidi v podobné situaci vybojovat mnohé další velké úspěchy. Podílela se na přizpůsobení technologie pro osoby s postižením a nadále na této cestě pokračuje.  
Prezident Obama ji vyznamenal " Cenou šampiona změny” (White House Champion of Change), další ocenění získala například od kanadského prezidenta Justina Trudeaua nebo bývalé německé kancléřky Angely Merkel. Její práce se objevila ve Washington Post, BBC a dalších předních médiích. Autobiografie Haben The Deafblind Woman Who Conquered Harvard Law vás provede jejími dobrodružstvími od dětství až po ty současnější ze soudní síně nebo zdolávání ledovce na Aljašce. Originální hřejivou knihu, která si zároveň nebere žádné servítky vůči ableismu (diskriminaci vůči lidem s postižením) a vtipně jej dekonstruuje, představujeme u příležitosti Mezinárodního dne hluchoslepoty.  
V roce 1988, kdy přišla v Kalifornii na svět, dostala jméno Haben, které znamená hrdost . Její otec vyrůstal v Etiopii a matka v Eritreji. Do USA přišli jako váleční uprchlíci: v roce 1961 začaly boje za nezávislost Eritreje na Etiopii, konflikt se rozhořel v sedmdesátých letech ve válku a pokračoval až do roku 1991, kdy byla vyhlášena autonomie Eritreje. Habenino příjmení Girma je v souladu s eritrejským zvykem stejné jako rodné jméno jejího otce a znamená charisma.  
Haben se narodila se ztrátou sluchu především na nízké frekvenci, která se jí postupem života zhoršuje. Určité zbytky sluchu měla pro zvuky o vysoké frekvenci, do kterých spadá i mluvená řeč, kterou se naučila. Dříve komunikovala pomocí zbytků sluchu – druhý musel mluvit jasně, pomalu a být blízko u ní, ale vzhledem ke zvyšující se ztrátě sluchu už tento způsob komunikace přestal stačit.  
Dnes komunikuje pomocí asistivních technologií, především přenosného...

 

Klíčová slova: