Haló, jak mě slyšíte?
Kromě společenské izolace, která vzniká i v důsledku toho, že se člověk nechce ptát stále dokola na to, co neslyšel, zvyšuje ztráta sluchu i riziko vzniku demence u starších lidí.
Sluch v ohrožení
Ztráta sluchu může být vrozená, částečná nebo úplná, dočasná či trvalá, záleží na její příčině. Může vzniknout náhle – například po úrazu, infekci či silnému vystavení velkému hluku, jako je například výbuch – nebo postupně. Člověk si ji hned nemusí vůbec uvědomovat, a to až do chvíle, kdy je ve značně pokročilém stadiu. Zpočátku se projevuje poruchami slyšení vyšších tónů, až později i nižších, jako je lidská řeč. Člověk pak sice slyší, že někdo něco říká, ale nerozezná, co říká. Souvisí s častým vystavením hluku, slabým prokrvením cév a samozřejmě i s procesem stárnutí. Někdy bývá provázena i tinnitem, tedy "šuměním" v uchu.
Pozor na hluk
V současné době je stále větším problémem porucha sluchu způsobená nadměrnou hladinou hluku. Jestliže jsou jemné struktury vnitřního ucha zasaženy nadměrným hlukem, dochází k dočasnému posunu sluchového prahu. K tomu může dojít například při práci v příliš hlučném prostředí nebo po koncertě. I když spánek většinou tuto poruchu odstraní, jedná se o signál, že došlo k poškození vlasových buněk vnitřního ucha. A jestliže k němu bude docházet dlouhodobě nebo opakovaně, může být důsledkem i trvalé poškození nebo ztráta sluchu. Proto je potřeba v hlučných provozech používat ochranné protihlukové prostředky a na koncert si vzít třeba špunty do uší. Nadměrný hluk ale škodí i lidem s demencí. Šíří se v podobě tlakových vln a způsobuje vibrace, které v těle vyvolávají stres, zvyšují krevní tlak a často způsobují únavu, deprese a úzkosti. Nepříznivě ovlivňuje i lidi s poruchami paměti, kteří mohou být v rušivém zvukovém prostředí vystrašení a mít pocit, že něco není v pořádku. V hlučném prostředí častěji zanikají souhlásky, lidé s poruchami sluchu pak mají větší problém porozumět konverzaci i se do ní zapojit, což může vést k sociální izolaci a osamělosti.
Co s tím?
Ztráta sluchu bývá bohužel často nevratná. Při menších poruchách mohou pomoci léky, které pomáhají rozšiřovat cévy. Větší poruchy lze řešit naslouchátkem, některé nejtěžší případy takzvaným kochleárním implantátem. O vhodném řešení se poraďte se svým lékařem.
Foto: Hudbu si do sluchátek nepouštějte příliš nahlas.
Foto: V hlučném prostředí používejte špunty do uší
Foto: Máte pocit, že častěji neslyšíte, co byste slyšet měli? Je to významný signál.