Handicapovaní jen špatně shání práci. Bez té ale mají pocit prázdnoty

Zařadit lidi se zdravotním postižením mezi ostatní zdravé zaměstnance bývá složité. Ale aby se handicapovaní mohli do pracovního procesu vůbec zapojit, musejí projít určitým, mnohdy velmi náročným, tréninkem. Trenéři a psychoterapeuti je učí začlenit se, komunikovat a hlavně se je snaží přesvědčit, aby ostych hodili za hlavu.
Jejich životní osudy jsou velmi podobné – v ětšinou od narození trpí některou z forem vážnějšího vrozeného postižení. Přesto nechtějí zůstat doma na vozíčku, ale chtějí plnohodnotně pracovat, a jak sami říkají, být užiteční. Ne všichni ale mají na to jít takzvaně s kůží na pracovní trh. V touze najít si práci a začlenit se do kolektivu jim pomáhá tým odborníků.  
"Mám diagnózu, jmenuje se to trošku komplikovaně arthrogryposis multiplex congenita, česky to jsou to deformace kloubů. Je to vrozené postižení a znamená to, že mám jinak postavené klouby a svaly. Mám na starosti webové stránky, sociální sítě. Dělám věci trikovými způsoby. To znamená, že vždy si najdu způsob, jak to můžu zvládnout. Co se týká práce, tak na počítači píši pomocí klávesnice," popsala Jana Augustinová.  
"Já mám od narození dětskou mozkovou obrnu, od malička jsem takzvaně v kočárku, na vozíku. Od malička mám ráda šití a vyšívání, tak jsem se, když jsem skončila školu, šla zeptat, jestli mě nezaměstnají. Je to náročnější, trvalo to docela dost dlouho, než jsem sehnala pracovní uplatnění, kde bych přes svůj handicap mohla pracovat," řekla o problémech s hledáním práce Kateřina Šůlová.  
Kateřina pracuje jako pomocná švadlena a práce ji naplňuje. Uplatnit se v některém zaměstnání a naučit handicapované pracovat je úkolem místních terapeutů a psychologů.  
"Naše hlavní činnost spočívá v zaměstnávání lidí s tělesným postižením a v jejich přípravě na zaměstnání. Připravujeme je v tréninkovém programu. Jsou to lidé bez pracovních zkušeností, nemají základní návyky, je třeba upravit jejich pracoviště," upozornila Lenka Nádvorníková, ředitelka neziskové organizace Borůvka Praha.  
Program trvá maximálně jeden rok. Cílem je připravit handicapovaného člověka...

 

Klíčová slova: