Hymna je pořád česká. Parsons jednal v Praze a zval na paralympiádu

Paralympijské hry v Paříži začnou za 71 dní a účast už má jistou dvacet pět Čechů, tedy jen o tři méně, než bylo naposledy v Tokiu. Před jejich startem navštívil Českou republiku prezident Mezinárodního paralympijského výboru Andrew Parsons. V Praze jednal o podpoře českých sportovců a divákům slíbil, že pařížská paralympiáda bude stejně atraktivní jako olympiáda. "Je to pořád stejný sport," řekl.
"Navštívil jsem národní paralympijský výbor a také Národní sportovní agenturu, abych pochopil, o co tady jde, abychom je mohli lépe podporovat," vysvětloval Parsons, který byl v Česku tři dny.
"Jsem opravdu nadšen. Mají správnou strukturu, po mnoha letech mají teď strukturu podobnou jako máme my, a to jim opravu pomáhá, aby měli jasné role. Je vždycky dobré, aby ve sportu byla situace průhledná a také vědí, kam chtějí jít," hodnotil sedmatřicetiletý brazilský funkcionář a novinář se skotskými kořeny, který vede paralympijský výbor od roku 2017.Spor ČV a ČSTPS
Český paralympijský výbor v historii dlouhou dobu řešil spory s Českým svazem tělesně postižených sportovců (ČSTPS). Problémy trvaly od roku 2004, kdy tehdejší předseda ČSTPS Jan Nevrla požadoval změny ve fungování ČPV a pohrozil vystoupením.
Výbor jeho výhružky akceptoval jako skutečný odchod a přijal za svého člena konkurenční Českou asociaci tělesně handicapovaných sportovců (ČATHS), která měla ČSTPS nahradit. Tam ale mnoho sportovců odmítalo přestoupit.
Po přijetí zpět se zdálo, že spor je u konce. V roce 2012 mělo dojít pod pohrůžkou sankcí ze strany Mezinárodního olympijského výboru ke sloučení, obě organizace fungovaly souběžně a v prosinci dokonce vznikl nový Český spolek pro sport tělesně postižených (ČSSTP).
V ČPV tak vznikla anomálie, že jeden druh postižení mohly...

 

Klíčová slova: