I s inkontinencí se dá žít NORMÁLNĚ!
Únik moči se ani náhodou netýká jen starší generace. Trápí i spoustu mužů a žen v produktivním věku. Je pak jen na nich, jak ses tímto zapeklitým problémem poperou!
Ve skutečnosti se inkontinence týká nejenom obou pohlaví, ale téměř všech věkových kategorií. Smutné je, že se podle odborníků až 70 procent pacientů ke svým obtížím nepřiznává, ještě horší, ani nevyhledá lékařskou pomoc.
Proč více ženy?
Stojí za tím sama příroda. Těhotenství a následné porody přispívají k oslabování svalů pánevního dna. Potěšující informací ale je, že tyto problémy maminky trápí jenom chvilku po porodu. Podmínkou je samozřejmě náležité ošetření porodních cest po porodu, správná indikace porodu a také poporodní rehabilitace svalů pánevního dna. Kromě porodů patří k nejvýznamnějším rizikovým faktorům ženské inkontinence věk, pak jsou to operace v malé pánvi, zejména hysterektomie, močové infekce nebo obezita. Dalším spouštěčem inkontinence může být menopauza. Pod vlivem hormonálních změn, které způsobuje deficit estrogenu, totiž dochází ke změnám ve výživě svalů a vaziv pánevního dna.
Tento faktor vede ke zhoršování schopnosti udržet moč.
Umíte rozpoznat druh inkontinence? Je to důležité!
Nekontrolovatelný únik moči má několik podob, přičemž k nejčastějším patří stresová inkontinence. Dochází k ní zejména při zvýšeném nitrobřišním tlaku, který způsobuje kýchání, kašlání, smích, prudší pohyb nebo běh. Pak následuje urgentní inkontinence, reflexní inkontinence moči či smíšený typ inkontinence. U žen se nejčastěji vyskytuje stresová inkontinence (u asi poloviny žen), poté následuje inkontinence urgentní, která bývá spojena s dráždivým močovým měchýřem, a následně smíšené formy inkontinence. U mužů je převažující urgentní forma inkontinence. Pro urgentní formu inkontinence je typicky zvýšená frekvence močení a nucení k močení v noci (takzvaná nykturie).
Máte inkontinenci i vy?
Pokud na sobě pozorujete příznaky naznačující, že co je byste mohli patřit do skupiny pacientů s diagnózou inkontinence, udělejte si malý test a odpovězte si na následující otázky. Pokud na většinu z nich odpovíte kladně, neváhejte a hledejte řešení: - Pociťujete často náhlé nutkání na malou potřebu, při kterém máte dojem, že moč dlouho neudržíte?
- Přistihnete se při tom, jak vám při přílišném smíchu, kýchnutí či kašli nekontrolovaně unikne moč? L - Chodíte na toaletu více než osmkrát za den, ale vyloučíte jen nepatrné množství moči?
- Musíte v noci vícekrát vstát kvůli nutkání jít na toaletu?
- Stává se vám, že máte mokré nebo vlhké spodní prádlo?
- Míváte potíže s močením nebo pociťujete při močení palčivou bolest?
Vyhledejte pomoc
Odpověděli jste na většinu otázek kladně? Zajděte co nejrychleji ke svému lékaři. Velká část případů inkontinence moči u žen i mužů mladšího, středního i vyššího věku je úspěšně léčitelná. Buď léky, zejména v případě urgentních typů inkontinence, rehabilitačními metodami, změnou životního stylu, nebo operačně. Když nedokáže medicína únik moči zcela vyléčit, nastupují na scénu sofistikované inkontinenční pomůcky v podobě inkontinenčních vložek, kalhotek, plenek, podložek, urinálních kondomů a dalších pomůcek. Na mnohé z nich vám přispěje pojišťovna. Nejčastěji uhradíte jen 15 % celkové ceny a pojišťovna zbylých 85 %. Pacienti s třetím stupněm inkontinence dokonce mají nárok na pomůcky bez doplatku. Stačí se zeptat svého lékaře.
Pak už je jen potřeba si vybrat, co vám nejlépe vyhovuje a co vám umožňuje dodržovat preferovaný životní styl. ZA
Nejvíce POUŽÍVANÉ POMŮCKY
INKONTINENČNÍ VLOŽKY Trápí-li vás jen lehký únik moči, budou pro vás dobrým pomocníkem inkontinenční vložky. Tyto speciální vložky jsou anatomicky tvarované, proto je rozdíl mezi vložkami určenými pro ženy a vložkami pro muže. Při výběru si všímejte také stupně nasákavosti.
INKONTINENČNÍ KALHOTKY Skvělým a praktickým pomocníkem při mimovolném úniku moči jsou inkontinenční kalhotky.
K dispozici jsou jednorázové navlékací kalhotky, které jsou určeny spíše pro aktivně se pohybující lidi, a jednorázové kalhotky s lepicími suchými zipy. Můžete si zvolit různé druhy podle stupně úniku moči, velikosti nebo materiálu. Ty nejmodernější jsou speciálně tvarované pro muže i ženy.
INKONTINENČNÍ PODLOŽKY Používají se k ochraně matrace a postele před únikem moči. Jsou dostupné v různých provedeních a velikostech. Mají vysoké absorpční schopnosti, povrch je potažen textilií a spodní strana je zhotovena z neprodyšné fólie, díky čemuž nedochází k prosáknutí moči.
Máte pocit, že se vás téma inkontinence týká? Zajděte co nejrychleji ke svému lékaři. Velká část případů inkontinence moči u žen i mužů mladšího, středního i vyššího věku je úspěšně léčitelná. Buď léky, zejména v případě urgentních typů inkontinence, rehabilitačními metodami, změnou životního stylu, nebo operačně.
Zeptali jsme se za vás
Odpovídá urogynekolog MUDr. LUKÁŠ HORČIČKA, předseda Urogynekologické společnosti a Sekce urogynekologie ČGPS. Proč je močová inkontinence považována i za závažný sociální problém? Močová inkontinence je stresující a invalidizující stav. Nezávisle na věku je 15-30 % žen ovlivněno močovou inkontinencí ve všech životních oblastech - osobní, pracovní, fyzické, sociální, psychické a v neposlední řadě také sexuální. Strádající ženy se vzdávají mnohého ze svého běžného životního stylu, a dochází tak ke zřejmému poškození jejich sociálních vazeb, partnerských a sexuálních vztahů, profesního zařazení a celkové spokojenosti. Také starost o domácnost, odpočinek a zájmové aktivity jsou částečně ovlivněny a nemocné ženy nově organizují svůj život podle rozmístění toalet s důsledným vyhýbáním se eventuálním nepříjemným situacím spojeným s možným únikem moči. Kromě zdravotní a sociální oblasti života žen se inkontinence promítá i do ekonomických vazeb postižené osoby. Začíná to nákupem absorpčních prostředků, pokud se pacient svěří lékaři, nastává někdy složitá diagnostika a léčba inkontinence také není levnou stránkou tohoto symptomu.
Co ještě pomáhá? Cvičení a rehabilitace pánevního dna patří mezi významné léčebné metody inkontinence moči, například pomocí dobře známých Kegelových cviků. Účinný je také trénink svalů pánevního dna pomocí biofeedbacku. Zejména při urgentní inkontinenci je velmi důležitá i změna životního stylu (je nutné omezit pití kávy a alkoholu), při stresové inkontinenci se zase doporučuje snížení hmotnosti změnou stravovacích návyků a zvýšením pohybové aktivity.