I zrakově postižené děti mohou sportovat. Zásadní je ochrana zraku a podpora rodiny
Podle odhadů žije v Česku kolem 15 tisíc dětí se zrakovým postižením, z toho jsou zhruba čtyři tisíce nevidomých. Úplná slepota ani zhoršené vidění však nemusejí být překážkou pro sportovní aktivity.
Na letošních paralympijských hrách v Paříži se představí rekordní počet sportovců se zrakovým postižením a nevidomých, kteří soutěží v různých disciplínách, od atletiky přes plavání, bojová umění až po fotbal. Většina z nich začínala se sportem už v dětství. "Je nezbytné, aby si rodiny uvědomily, že i když má jejich dítě určitý hendikep, může i přesto oplývat sportovním nadáním. Je pochopitelné, že rodiče zrakově postižených dětí mají tendence je víc ochraňovat, mají větší obavy, že se během sportu zraní, bránit jim ve sportování ale není nezbytné. Zrakově postižené děti se mohou účastnit téměř jakéhokoliv sportu. Zásadní je nošení ochranných pomůcek, aby se zabránilo případnému dalšímu poškození zraku," uvedla Denisa Darsová, lékařka oční kliniky Gemini.
Pro zrakově postižené děti je hlavním motivátorem rodina a její podpora je zásadní. "Je třeba myslet na to, že sport a s ním spojená rizika mohou mít vliv na zrak – proto je důležité jej chránit. Pokud se dítěti zajistí dostatečná bezpečnost, může se sportu zúčastnit každý bez výjimky, včetně zrakově znevýhodněných. V případě dětí by oční ...