Informace pro imobilní žadatele o občanský průkaz

 
Chrudimský zpravodaj
 

01.04.2025

Ne každý má to štěstí, že mu jeho zdravotní stav umožňuje volný pohyb. Své o tom zcela jistě vědí například lidé po těžkých úrazech či ochrnutí po mozkových příhodách a také ti, kteří o ně pečují. Cesta na úřad kvůli vyřízení nového občanského průkazu se azu se může změnit v noční můru, navíc mnohdy i vlivem počasí, a to jak pro dotyčného samotného, tak pro jeho doprovod.
V případě, že žadatel o nový občanský průkaz je imobilní, tzn. že žadatel je ležící, vůbec nevychází z domu ani za účelem např. návštěvy lékaře, kadeřníka a zároveň se nejedná o dočasnou imobilitu z důvodu krátkodobé nemoci, je možné kontaktovat Městský úřad Chrudim, Odbor správní oddělení dokladů a evidence obyvatel, který zajišťuje službu vyřízení žádosti o občanské průkazy pro imobilní občany, kteří jsou v jeho správním obvodu v domácí péči, hospitalizováni nebo trvale žijí v domově pro seniory a podobně.
V případě potřeby využití této služby imobilní občan, nebo jím pověřená osoba, kontaktuje pracoviště občanských průkazů Městského úřadu Chrudim osobně, popř. telefonicky na čísle 469 657 222, a domluví se na podrobnostech a termínu návštěvy. Při osobním či telefonickém kontaktu je nutné uvést jméno, příjmení, rodné číslo žadatele, jeho trvalý pobyt, adresu, na které se v současnosti nachází, a důvod žádosti o nový OP (v případě končící platnosti OP by tento kontakt měl proběhnout cca měsíc až dva před ukončením platnosti OP). Samozřejmostí by také mělo být sdělení jména a příjmení, tel. kontaktu a vztahu k žadateli toho občana, který úřad z důvodu podání žádosti kontaktuje.
Pracovníci úřadu osobně s potřebným technickým vybavením navštíví imobilního občana, ověří jeho totožnost, vyfotografují ho, a pokud je to možné, odeberou otisky prstů a občan se na žádost podepíše. Po vyhotovení nového občanského průkazu pracovníci úřadu občana navštíví znovu za účelem předání dokladu.
Návštěvy jsou uskutečňované vždy po předchozí telefonické domluvě s kontaktní osobou nebo přímo s imobilním občanem. Vždy je vhodné, aby rodina žadatele pracovníkům úřadu vyšla maximálně vstříc a některý z jejich členů byl přítomen při komunikaci s žadatelem.
Pořadí žadatelů určuje pracovník úřadu dle naléhavosti a důvodu podání žádosti, dle data prvního kontaktu s úřadem, případně z důvodu hospodárnosti dle lokality, kde se žadatel zdržuje.
Termín návštěvy je v kompetenci úřadu a vždy je třeba jej přizpůsobit organizačním možnostem úřadu, organizaci celé výjezdové cesty, časovým možnostem pracovníků sociálních zařízení atd. O přibližné době je občan informován, když je mu telefonicky sdělován termín návštěvy. Pokud je v jednom dni obslouženo třeba i 20 klientů, není možné čas návštěvy přesně odhadnout.
Samotná služba je bezplatná, zůstává ale povinnost uhradit správní poplatek, pokud tak stanoví zákon, např. z důvodu ztráty či odcizení občanského průkazu.
Od ledna letošního roku evidujeme enormní zájem o tuto službu. Přijali jsme již více než 130 žádostí, proto prosíme občany, aby tuto službu nezneužívali, je určená pouze pro osoby nechodící, vážně nemocné, zdravotně a tělesně postižené.
Oddělení dokladů a evidence obyvatel
 
Klíčová slova: