Inkontinence u nás trápí až 40% lidí, přesto je stále tabu

Potížemi s únikem moči trpí v České republice až 40% lidí, zejména žen, ale příliš se o tom nemluví. Onemocnění je tabu, pacienti se o něm stydí mluvit se svými blízkými a někdy i s lékaři. Zhoršování problémů často vede k tomu, že se pacienti kvůli strachu z "nehody" čím dál častěji uzavírají doma, přestávají se setkávat s přáteli, sportovat, někdy přicházejí o práci a nakonec i o partnery.
Některé příčiny inkontinence ale mají trvalé řešení: sakrální neuromodulaci. Pacientovi se do těla zavede malý implantát, který pomocí elektrických impulzů stimuluje nervy nad kostrčí. Zákrok pacienta zbaví potíží, nebo je alespoň zásadně sníží. Metoda, o které mnoho lidí stále neví, je plně hrazená z veřejného zdravotního pojištění a je možné ji podstoupit v několika centrech po celé republice.  
Onemocnění se projevuje únikem moči či stolice nebo naopak neschopností se vyprázdnit. Typickými příznaky jsou téměř neustálé puzení jít na toaletu, ale také velké bolesti břicha. Únikem moči nebo naopak jejím zadržování, které se musí řešit cévkováním, trpí až 40 % české populace, inkontinence stolice trápí zhruba 3,5 % lidí do 60 let, ve vyšším věku potíže narůstají, nad 70 let se to týká až 15 % lidí. Projevuje se samovolným únikem stolice nebo naopak obtížemi s vyprazdňováním, například silnou zácpou. Nemoc zdaleka nepostihuje pouze seniory, problémy s ní mají i lidé mladší.  
Jak obtíže vznikají?  
Příčin je hned několik, mnohdy nejsou zcela známé, často ale souvisí s operacemi, které naruší nervy v oblasti pánevního dna. Také se objevují problémy v důsledku poporodních poranění, poúrazových stavů spojených s poraněním míchy či mozku, ale příčinou může být i stres. Provázet však mohou...

 

Klíčová slova: