Invalida na hrad? Jak kde

Lidem upoutaným na vozík nabízí na Švihově virtuální prohlídky hradu.

"Virtuální prohlídky, prohlídky zahrad, nádvoří a nebo bezbariérový přístup, tak se snaží památky v Plzeňském kraji vyjít vstříc návštěvníkům s handicapem.
Pro tělesně postižené je na Plzeňsku nejpřístupnější zámek Kozel. "Zámek byl už v osmdesátých letech přestavěn na zcela bezbariérový, takže celá prohlídková trasa je vhodná pro tělesně handicapované. Pro tyto návštěvníky máme také uzpůsobené stravovací prostory a toalety," řekl kastelán zámku Jan Polívka.

Zámek také dlouhodobě spolupracuje s institucemi pro seniory a postižené. "Hojně nás navštěvují domovy důchodců. Pravidelně k nám také přijíždějí lidé z Jedličkova ústavu z Prahy," dodal Polívka.
DO ŠPÝCHARU PLOŠINOU
Na hradě Švihov zajišťují zdravotně postiženým alespoň virtuální prohlídku. "Zřídili jsme speciální okruh Švihov bez bariér, což je virtuální prohlídka, která se koná v přízemí hradu. Lidé se tak mohou podívat pomocí promítací techniky do všech zpřístupněných prostor," popsal kastelán hradu Lukáš Bojčuk s tím, že není problém virtuální prohlídku kamkoliv na objednání dopravit. Doplnil také, že při pořádání kulturních akcí ve špýcharu je možno handicapované návštěvníky dopravit do sálu pomocí speciální plošiny.
V cisterciáckém klášteře v Plasích je bezbariérově přístupný venkovní areál a prohlídkový okruh klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Presbytář kostela však od...

 

Klíčová slova: