Jak Česká televize odstranila bezbariérovost
V nové verzi svého webu, ČT odebrala skryté titulky u pořadu „Události“ a k živě vysílanému obsahu na vlastním „novém, úžasném“ webu je nedodala s odůvodněním, že se ztratily, ačkoli jiná internetová televize tyto titulky má.
Tak máme první výročí nové verze webu ČT, u kterého ČT odstranila bezbariérovost. Kartu s výpisem titulků u všech pořadů, odstranila dokonce i titulky u pořadu „Události“ a nepřidala titulky ke svému vlastnímu živému vysílání s tím, že se titulky ztratí (ačkoli třeba na sledovaniTV jsou už několik let).
Myslel jsem, že se to bude řešit jaksi interně (nanejvýš ve skupině k titulkům na facebooku). Zejména, když se tam zástupci ČT sami ptali, co nám na nové verzi webu chybí (např. tady https://www.facebook.com/…21002897094/), oslovil jsem několikrát několik lidí z ČT, psal na divácké centrum, měli jsme i schůzku s techniky a dalšími na ZOOM, ale místo toho, abych zaznamenal nějakou snahu to řešit, zaznamenal jsem pouze výmluvy, chlácholení a oblbování neznalých. Mimochodem na starém webu byly v head line odkazy na jednotlivé reportáže v Událostech a skočilo to hned na ten čas videa.
Slyšícím tohle nevadí (i když slyšící pan Jakub Volák v tom vlákně psal, že to využívá). Slyšící si pustí zvuk na pozadí a mohou pracovat (například si číst poštu) a když to dojde na požadované, tak zbystří. Jenže hluchota musí neustále čučet na video a nemůže nic jiného třeba půl hodiny dělat. I na to byla dobrá ta karta s titulky, jelikož tam byly časy.
Podle mě to není technická záležitost, ale „morální“, pramenící z nevědomosti. Přijde mi to totiž, že rozhodnutí o odebrání titulků, nebo jejich nepřidání k živému vysílání, učinil někdo, kdo sám titulky nepotřebuje (slyší dobře), ani je nevyužívá a přijdou mu tedy zbytečné. Docela by mě zajímalo, jak by se takový člověk tvářil, kdyby mu někdo odebral na internetovém vysílání ČT zvuk a odůvodňoval to tím, že se zvuk ztratil.
Je mi líto, že web ČT byl jeden z mých častých zdrojů informací a lezl jsem tam třeba 50× v měsíci. Teď tam chodím tak 7× měsíci.
Přecházím tedy na level II., který je veřejný. Nevím, jestli to ještě nevzít přes generálního ředitele ČT, jelikož o tom možná ani neví.
Mrzí mě to o to víc, že zrovna já, doma sleduji něco jiného, než ČT, zhruba 2 hod/rok a to víceméně pouze kvůli kvalitě titulkování. Level II. je tedy „informovanost veřejnosti“.
Titulky nepoužívají pouze lidé s postižením sluchu, ale hodně i ti, kteří slyší. Například je zcela běžně spuštěn televizor bez zvuku a s titulky tam, kde je hluk (hlučná restaurace, letištní hala), nebo naopak musí být ticho a zvuk televizoru/videa je vypnutý (čekárna u lékaře), nebo se nechce zvukem rušit (při jízdě MHD, případně spící v okolí), nebo nejsou zdatní v jazyce a porovnávají mluvenou a psanou formu.
Ve Velké Británii před časem proběhl průzkum agentury Ofcom, mediálního regulátora, který zjistil, že ze 7,5 milionu lidí, kteří používají televizní titulky, 6 milionů nemá vůbec žádnou poruchu sluchu.
Článek BBC z roku 2006 http://news.bbc.co.uk/…/4862652.stm
A protože nejsem z těch, kdo pouze fňuká, že je něco špatně, bez toho aniž by řekl, jak by to bylo dobře, tak za mě by to bylo dobře, kdyby:
- byly vráceny titulky k pořadu Události, kde byly na staré verzi webu mnoho let
- byly k pořadům vráceny karty s výpisem titulků, které byly na staré verzi webu mnoho let
- bylo živé internetové vysílání opatřeno možností, pustit si titulky
Jak říkal Jan Werich: „Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod.“
——————————————————
Autor článku: Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003,
autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu www.kochlear.cz,
zakladatel a moderátor facebookové skupiny Skryté titulky – (televize, videa, DVD)
redaktor portálu Helpnet (monitoring médií),
a pravděpodobně nejčastější uživatel přepisu automatem v ČR.
——————————————————-