Jedno odpoledne pro sebe má pro rodiče postižených dětí cenu zlata
S novou odlehčovací službou, která umožní sdílenou péči o dítě s handicapem, začínají v Klatovech. Takzvaný homesharing je založený na tom, že postižené dítě si z jeho rodiny pravidelně bere k sobě domů hostitelská rodina a stará se o něj. V Plzeňském kraji funguje projekt pouze v Klatovech. Cílovou skupinou jsou děti s mentálním či kombinovaným handicapem od 3 do 15 let věku.
Sedmiletá Stela z Klatov má středně těžkou mentální retardaci. Potřebuje pomáhat při oblékání, jedení, koupání. Nemluví a vydává zvláštní zvuky. Rodiče, kteří se o svoji dceru doma starají, nyní využili možnosti takzvaného homesharingu. / foto: Pavel Pechoušek
Sedmiletá Stela z Klatov má psychomotorické opoždění, středně těžkou mentální retardaci. Potřebuje pomáhat při oblékání, jedení, koupání. Nemluví a vydává zvláštní zvuky. "Domlouváme se za pomoci gest, obrázků, kde poznává věci a lidi, které zná a má je ráda. Stelča komunikuje mimikou a řečí těla. Umí dávat najevo to, co cítí. Je plně závislá na svých nejbližších," říká její osmatřicetiletá maminka Jana Myslivcová.
Dcera prý rozumí mluvenému slovu a má obrovskou pasivní slovní zásobu. Rozumí běžným věcem, které zná a ví, jak vypadají. "Rozumí, ale nic neřekne, ani se to nikdy nenaučí. Ale naděje umírá poslední," uvádí.
Stela nemá dovyvinutý mozeček, čímž má narušenou rovnováhu. Vedle mozečku se nachází řečové centrum. Také má mikrocefalii, což znamená, že má menší lebku. Nikdy jí nedoroste do velikosti obvodu normálního dítěte. Je to vrozená vývojová vada, ke které došlo již v době těhotenství.
"Nevíme, proč se to stalo," krčí rameny Jana. Naštěstí ale díky velkému úsilí rodičů Stela chodí. Pomohlo především cvičení Vojtovou metodou. Díky skvělé fyzioterapii a cvičení se zlepšila a dále posunula. "Motorika je propojená s mentálním vývojem. Když se posunula motoricky, tak se zlepšila i mentální stránka," vysvětluje. Stele prospívají...