Jednostranná hluchota a školní prostředí

5. dubna 2022 Vybíráme z diplomové práce Kláry Brýdlové Jednostranná hluchota představuje specifický druh vady sluchu, kdy je sluchová ztráta přítomna pouze na jednom uchu.

Na druhém je pak ztráta minimální či je stav sluchu zcela v normě. Na rozdíl od jiných sluchových vad není jednostranné hluchotě v odborné literatuře věnována příliš velká pozornost. Přitom může kromě problémů s poslechem způsobovat například bolesti hlavy, opožděný vývoj řeči, jazyka a problémy ve vzdělávání. Možnostmi kompenzace a projevy této specifické vady ve školním prostředí se zabývala Mgr. Klára Brýdlová. Z její diplomové práce vybíráme několik obecnějších postřehů:  

Jednostranná hluchota či nedoslýchavost, v anglicky mluvících zemí označována jako Single Sided Deafness (SSD), není nejčastějším typem postižení a setkáváme se s ní spíše zřídka, avšak často uniká pozornosti a její přítomnost může být odhalena až v dospělém věku.  

Co způsobuje?  

Pro uvědomění si možných obtíží provázejících přítomnost jednostranné hluchoty je třeba uvědomit si význam binaurálního slyšení na rozdíl od monaurálního slyšení, které je přítomné v případě jednostranných poškození sluchu.  

Právě binaurální slyšení je v současné době považováno za...

 

Klíčová slova: