Již více než třicet let u vás doma

 
Speciál DNES - kraj Ústecký

Zdravotní sestřičky z teplické domácí ošetřovatelské péče Alice už 30 let brázdí silnice, ať je mlha, nebo náledí, aby byly včas u těch, kteří je potřebují.  
Domácí zdravotní ošetřovatelské péče (DZOP) Alice jsou napříč Českou republikou součástí Českého červeného kříže (ČČK), který před 105 lety založila Alice Masaryková, dcera prvního československého prezidenta. Právě na její počest nesou domácí péče jméno Alice.  
Zcela první domácí zdravotní péče v okrese Teplice v loňském roce oslavila 30. výročí. V roce 1993 vydalo ústředí ČČK doporučení k založení agentur domácí péče (DP) v rámci činnosti oblastních spolků. U zrodu teplické domácí zdravotní péče stála bývalá ředitelka Oblastního spolku ČČK Teplice Hana Rabanová. V současnosti je ředitelkou paní Iva Wajshajtlová, která dříve byla v čele DP Alice.  
PRVOTŘÍDNÍ VYBAVENÍ A ZKUŠENOSTI  
Vysoce kvalifikované sestry s mnohaletou praxí na JIP a ARO mohou své pacienty navštěvovat až 3× denně, ale na telefonu jsou zde pro ně a jejich rodiny 7 dní v týdnu 24 hodin denně. Za svými klienty jezdí i o víkendech, svátcích a za každého počasí. Denně sestřičky z teplické domácí ošetřovatelské péče Alice zvládají přibližně 300 návštěv pacientů. Péče je plně hrazená zdravotní pojišťovnou a indikuje ji praktický či odborný lékař.  
Sestřičky si v domácím prostředí poradí s odběry krve, aplikací inzulinu, injekcí a infuzí, ošetřovatelskými rehabilitacemi, ale i péčí o onkologicky nemocné. Samozřejmostí jsou převazy ve spolupráci s odbornými ambulancemi a podávání léků pacientům, kteří je ze zdravotních důvodů nejsou schopni správně užívat sami. Ošetřují pacienty všech věkových kategorií, jezdí tak i do škol a školek aplikovat dětem inzulin a starají se i o malé psychiatrické pacienty. Aby si udržely vysoký standard, stále se vzdělávají, a mohou tak provádět i vysoce odborné výkony, jako je ošetření PICC katetrů, portů, zavedení močové cévky mužům a domácí hemodialýza.  
"Jako jedna z mála domácích péčí v severních Čechách poskytujeme svou odbornou péči i pacientům na domácí umělé plicní ventilaci. Za tři desetiletí naší práce máme v okolí dobré jméno, navázali jsme spolupráci s nemocnicemi, ambulancí hojení chronických ran, urologickou ambulancí, dialyzačním střediskem, mobilním hospicem a především s praktickými i dětskými lékaři po celém okrese, kteří jsou hlavními garanty naší práce," říká Milada Krivanková, vrchní sestra domácí ošetřovatelské péče Alice.  
Sestřičky z Alice mají k dispozici brýle virtuální reality, které jsou velmi nápomocné při rehabilitacích, ale i motodlahu na procvičování dolních končetin, zvláště po operaci. Pacientům mohou zapůjčit řadu rehabilitačních pomůcek a zdravotních potřeb a ve spolupráci s Rehabcare pomohou zařídit polohovací postel.  
Teplická DZOP Alice je také součástí týmu pro transformaci psychiatrické péče v Ústeckém kraji. Specialisté z FOKUS ČR se starají o pacienty v jejich domácím prostředí po psychické stránce a sestřičky z domácí péče jim zajišťují zdravotní péči.  
SOUČÁST RODINY PACIENTŮ  
Od sestřiček domácí péče se vyžaduje především samostatnost, protože u pacienta si musí poradit samy. V případě problému mohou zavolat praktikovi nebo kolegyním, v krajním případě rychlou zdravotnickou pomoc. Každá z nich je nejen zdravotnicí, ale také řidičkou a úřednicí, jelikož musí vést dokumentaci pacientů v elektronické formě.  
"Všechny naše sestřičky dříve pracovaly v nemocnici, ale domácí péče je jiná. Na rozdíl od služby v nemocnici, kde se jedná o akutní péči a je to anonymnější, v domácím prostředí je více času si s pacientem popovídat. Pacient je ve svém domově a kruhu své rodiny klidnější a jistější. V domácí péči je to tak moc jiné a pestřejší než v nemocnici… To jsem si předtím neuměla představit. Jednak se dostanete k širší škále výkonů než v nemocnici, druhá věc je, že ti lidé se doma chovají úplně jinak než v nemocnici. Naše sestřičky mají své stálé pacienty mnohdy po řadu let. Poznají celou jejich rodinu a vlastně se stanou její součástí. Často se k nám tak pacienti chovají a těší se na nás. Když pak někteří pacienti odcházejí, je to pro nás osobní a účastníme se i rodinných rozloučení," dodává Krivanková.  
Práce u pacienta v domácím prostředí je náročná, ale zároveň naplňující. Odměnou jsou nám spokojení pacienti a jejich rodiny. "Naše sestřičky rozchodí i pacienty, u kterých si každý myslí, že už to nebude možné. Chodí nám pak krásné děkovné dopisy," popsala Krivanková s tím, že pro sestřičku je to velká motivace, aby tuto záslužnou práci dále vykonávala s radostí a s úsměvem na rtech.
FOTO: ARCHIV DZOP ALICE

VYSOCE KVALIFIKOVANÉ SESTRY S MNOHALETOU PRAXÍ NA JIP A ARO MOHOU SVÉ PACIENTY NAVŠTĚVOVAT AŽ 3× DENNĚ, ALE NA TELEFONU JSOU ZDE PRO NĚ A JEJICH RODINY 7 DNÍ V TÝDNU, A TO 24 HODIN DENNĚ.
 
Klíčová slova: