Kam se hrabe počítač: Mozek je nejsložitější ve vesmíru
O lidském mozku se říká, že je nejsložitějším jevem ve známém vesmíru. Odhady říkají, že jej tvoří 100 miliard nervových buněk - přibližně tolik je hvězd v menší galaxii. Jejich vzájemná spolupráce odpovídá (v dobrém i zlém) za všechno, co dělá člověka člověkem.
I hlupák má v hlavě zázrak
Nervové buňky si v mozku neustále povídají - vyměňují si informace. Činí tak v místě vzájemných kontaktů, kterým se říká synapse. Na povrchu jediné nervové buňky jich bývá několik tisíc. Rozvětvené výběžky nervových buněk končí na výběžcích nebo těle dalších nervových buněk (jedné, dvou, ale často velkého počtu). Odhaduje se, že v celém mozku je sto tisíc miliard (sto trilionů) synapsí.
S velkým množstvím synapsí přicházíme na svět. Ohromné množství jich však neustále vzniká a zaniká tím, jak do mozku vstupují nové informace, například zrakové, sluchové nebo dotykové. Ty se mohou ukládat - pak si je pamatujeme.
Kromě toho se synapse trvale a rychle staví a přestavují podle toho, jak mozek se získanými informacemi pracuje. Během několika desítek sekund, za dobu, kdy čtete tyto řádky, vznikl v různých částech vaší mozkové kůry ohromný počet nových synapsí. Některé z nich...