Když se sci-fi mění v realitu. Nová protéza reaguje na impulzy z mozku, chodí skoro jako zdravá noha

Nový způsob amputace a využití elektrických signálů ze zbytku svalů umožnily sedmi lidem chůzi, která si v mnoha ohledech nezadá s pohybem zdravých jedinců.
"Ve science fiction už bionické protézy ovládané nervy umožňují stejný pohyb a cit jako zcela zdravé biologické končetiny. Současný stav techniky bohužel není tak skvělý," konstatují v úvodu studie publikované v lékařském časopise Nature Medicine vědci z týmu vedeného Hughem Herrem z bostonského Massachusettského technologického institutu.
Současné bionické protézy nereagují na nervové impulzy majitele, ale mají naprogramované různé režimy pro opakované pohyby několika typů. Jejich senzory detekují aktuální podmínky a zvolí některou z předem daného repertoáru akcí.
"Nervy jejich uživatele si nad nimi neudržují stálou kontrolu," konstatují o protézách Herr a spol. a přicházejí s novinkou, která pacientům po amputaci pod kolenem dovoluje chůzi v mnoha ohledech podobnou té přirozené zdravých lidí.
Bostonští vědci nejprve změnili přístup k amputaci. Vyšli ze skutečnosti, že většina pohybů končetin je výsledkem práce svalů, které se na povely z mozku střídavě smršťují a natahují.  
Podněty z napínaných svalů a šlach putují zpět do mozku a díky tomu si uvědomujeme polohu končetin i jejich akce. Tento smysl pro polohu těla se označuje jako propriocepce nebo česky polohocit.
Po tradičně provedené podkolenní amputaci však dochází k narušení...

 

Klíčová slova: