Kochleární implantace vrací sluch i nejmenším dětem

Každý rok se v České republice narodí jedno dítě z tisíce s těžkou vadou sluchu až hluchotou. A další tři mají středně těžkou vadu sluchu.
Některým z nich sluchovou vadu lékaři napraví pomocí kochleární implantace, a to již v jejich raném věku.  
Zdravotní statistiky uvádí, že ročně se v Česku narodí sto až dvě stě dětí s hluchotou a dalších 600 až 1 200 novorozenců se středně těžkou vadou sluchu. Část z těchto dětí neslyší nebo špatně slyší kvůli narušené funkci vnitřního ucha, takzvaného hlemýždě.  
Pokud se na tyto poruchy přijde co nejdříve po narození, lékaři často dokáží pomocí kochleární implantace sluch dítěti vrátit tak, že začne vnímat zvuky, ale naučí se i běžně mluvit a číst.  
Jedním z tuzemských pracovišť, kde specialisté na léčbu poruch sluchu kochleární implantace u malých dětí provádějí, je Klinika dětské otorhinolaryngologie Fakultní nemocnice Brno [FN Brno].  
"Implantační program na klinice byl zahájen v roce 2013, kdy byly operovány první tři děti. Od té doby se centrum rozšířilo. A jeho součástí jsou zkušení ušní chirurgové, foniatři, klinický logoped a audiologické sestry," říká přednosta Kliniky dětské ORL FN Brno doc. Milan Urík.  
Kromě kochleárních implantátů na klinice týmy specialistů provádí rovněž operace implantátů pro kostní vedení a aktivních středoušních implantátů.  
Kochleární implantace vrací dětem sluch  
Klinika dětské otorhinolaryngologie FN Brno spadá pod Komplexní implantační centrum pro sluchově postižené Brno. V něm zkušení profesionálové zajišťují plnou péči pacientům s onemocněním...

 

Klíčová slova: