Kompenzační pomůcka bezdrátová sluchátka s mikrofonem
Protože neslyším a komunikují česky, používám mnohokrát denně diktování do tabletu s převodem na text, zejména strojové rozpoznání mluvy.To ale musí být často mluvčí blízko mikrofonu tabletu, podle okolností (např. hluk a hlasy v okolí, hlasitost mluvy) 1- 20 cm. Na metr to bere tak leda v tiché kanceláři.
Mnohokrát jsem vyzkoušel různé mikrofony, jenže ty byly na kabelu, který není praktický a navíc je omezen délkou. „Kdyby byl mikrofon bezdrátový, dalo by se to použít třeba i tak, že by měl někde na přednášce vyučující bezdrátový klopový mikrofon a student s postižením sluchu spuštěný automat s přepisem,“ napadlo mě při testování „drátového“ s kamarádem, co špatně slyší a studuje.
To bylo v březnu 2019 a nikdy bych nevěřil, že mi při dnešní technice bude trvat rok, než vhodný mikrofon seženu. Velké bezdrátové mikrofony, co mají zpěváci, jsem zavrhl hned. Jednak jsou velké a nešly by přidělat na klopu, druhak jsou drahé a třeťak k nim musí být vysílač. „Bezva by byla bezdrátová bluetoth sluchátka s mikrofonem, co je lidé mají k mobilu.“
Nejdříve jsem to „vzal za špatný konec“. Přišel jsem do prodejny a prodavači sdělil:
„Dobrý den, já nic neslyším, jsem úplně hluchý a potřebuji bezdrátová sluchátka.“
Prodavač si asi myslel, že si z něj dělám legraci (hluchý chce sluchátka), nebo že to je nějaká „skrytá kamera“ a vůbec se se mnou nebavil. Otočil se a dělal si něco na notebooku.
Při mnoha dalších testováních různých sluchátek v různých prodejnách (v obchodech nemají moc času na zkoušení, tak se vždy zkusily jedny, nejvýše dvoje a už mi řekli, že „nemají“) se vyskytl problém v tom, že se mikrofon sluchátek aktivoval pouze při telefonickém hovoru, což je pro mě nepoužitelné.
Až na akci v rámci dne sluchu 3. 3. 2020, kterou uspořádal T-Mobile ve své prodejně v Jugoslávské 675/3, v Praze, kde od 10 do 14 hodin představovala své služby sociální firma Transkript online a na které jsem celou dobu byl, na mě měl prodavač (pan Aleš) průběžně čas a objevili jsme sluchátko (je jen jedno – mono) s mikrofonem – Jabra.
Mikrofon nefungoval všude, napříč aplikacemi, jako ten drátový, ale fungoval na vyvolání hlasového asistenta Google („Hey Google!“) a v aplikaci od Google „Okamžitý přepis“ (bez vyvolávání asistenta, jen se musí nastavit mikrofon) a na to jej (asistenta) potřebuji.
Vyzkoušeli jsme dva modely. První za asi 600 Kč a ten měl dosah zhruba 5 metrů (možná i víc ale bez překážek). Ono by to možná i stačilo. Nicméně ještě jsme zkusili „Jabra Talk 30“ za 1 500 Kč a to mělo dosah 5 metrů ke dveřím prodejny a ještě mi to psalo, když jsem byl na ulici snad 2 metry od prodejny.
Možnosti využití
Přednášky, proslovy atd.
To bylo první, co mě napadlo a je to vlastně hlavní důvod koupě. Jen jsem zrovna toto, neměl ještě možnost vyzkoušet. Pokud to bude fungovat, bude to velká pomoc pro studenty/posluchače/atd. s postižením sluchu. Navíc ne vždy se podaří sehnat simultánní přepis a půjde to využít třeba na veřejných zasedání městského zastupitelstva, na které kvůli neslyšení nemohu chodit.
Diskuze v hlučném prostředí
Když nás sedí třeba 6 u stolu a je okolo rámus (např. v restauraci při sledování sportovního přenosu), musel jsem mluvčímu podat tablet, aby to řekl blízko do mikrofonu. Takto mu podám pouze mikrofon a mohou si ho i předávat a ostatní dál klábosit mezi sebou. Když se do něj mluví třeba z 1 centimetru, potlačí to okolní zvuky.
Mluvítko
Zároveň to využiji jako „talkink stick“, jelikož nejhorší pro automat je střídání hlasů, zejména rychlé mužský a ženský. Ono to je přirozené. Jeden domluví a druhý hned začne, případně začne i dříve (skočí do řeči) a automat se v tu chvíli sekne. Musí se ukončit, pustit znovu. Mé vylepšení, co jsem zavedl u logopedky, protože kecáme, hlasy se střídají a já jí třeba nevidím zrovna na pusu a něco řeknu do její mluvy, nebo obráceně, ona do mého. Vzpomněl jsem si na indiánky:
„…potkáme se s nimi už u severoamerických Indiánů, kteří vlastnili tzv. mluvící hole. Hovořící drží hůl, kdo ji nemá, nesmí mluvit (= omezení skákání do řeči). Pokud se chceme ujmout slova, předá nám hovořící hůl…“
a zavedli jsme to s propiskou, které v tu chvíli říkáme „mluvítko“. Kdo má v ruce mluvítko, mluví a druhý je ticho. Předáním vznikne dostatečná časová mezera, aby se automat „přehodil“ na jiný hlas (ideální je tak 5 vteřin – automat udělá i prázdný řádek).
A když budeme třeba tři u stolu v tichu a o něčem jednat, tak kdo bude mít mikrofon, bude mít slovo a druzí dva budou mlčet.
Určitě se časem najde další využití. Mgr. Šárku Prokopiusovou (prezidentka Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR, z.s.) napadlo telefonování: „Kráťo mohlo by to fungovat u telefonátu? Mikrofon k telefonu co se s ním volá a na druhém mobilu či tabletu to číst?“ Vyzkouším. I když je v aplikaci eScribeDroid od sociální firmy Transkript online telefonování, občas by se to šiklo, když není pracovní doba operátorů. Hlavně však doufám, že budou fungovat ty přednášky. A moc se těším, až budu mít možnost vyzkoušení.
Na vyzkoušení při telefonování s někým živým. S automatem zákaznické podpory T-Mobile, jsem to zkusil hned. Jenže automat mluví pěkně a hlavně v celých větách, což je pro úspěšnost rozpoznávání asi nejdůležitější. Živý účastník hovoru často jen odpovídá jedním slovem (halóóó, ano, ne, atd.) Na druhou stranu tato slova bude rozpoznávací stroj znát dobře a telefonující má mikrofon pěkně úplně u pusy.
Automat jsem mokl vyzkoušet i bez mikrofonu v eScribeDroidu.
-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
Autor: Ladislav Kratochvíl
Kráťa ohluchl ve svých 40 letech v roce 2003. Kromě psaní se věnuje vlastnímu webu (www.kochlear.cz), počítačovému poradenství a probl
ematice ztráty sluchu ve středním věku a později. Zabývá se nejen touto tematikou a souvisejícími přednáškami, ale také možnostmi přepisu mluveného slova do textu v reálném čase.
-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*