Krátičtečka – prográmek na stažení a přeložení titulků videí na YouTube

Původně byla Krátičtečka určena pouze pro lidi s postižením zraku. Hodí se však všem, zejména těm, kteří potřebují souhrn videa, aniž by jej museli třeba půl hodiny sledovat, pamatovat si, o čem bylo, a poté sepsat souhrn. Hodí se také pro lidi s postižením sluchu, kteří mohou text pohodlně číst místo obtížného čtení titulků, které naskakují po slovech, text roluje ve dvou řádcích a celé to je v pohybu.

 

Stalo se to tak, že slabozraký kamarád potřeboval něco, co by mu přeložilo anglické titulky videí a přečetlo je česky v hlasovém asistentovi.

Zeptal jsem se tedy ChatGPT, zda něco takového lze snadno naprogramovat, a on mínil, že ano. Pustili jsme se tedy do toho v programovacím jazyce Python a za deset hodin vytvořili aplikaci pro Windows.

Já jsem vysvětloval, neustále testoval a ChatGPT vypisoval kódy. Někdy jen změněnou část, a já musel v kódu najít místo, kam tento kousek vložit. Musel jsem si také zaregistrovat tzv. API klíč, aby bylo možné použít modul pro překlad.

Při zkoušení doplňku do prohlížeče „YouTube Transcript“ v rámci podkladů pro prezentaci na INSPO 2024 mi došlo, že totéž, co dělá tento doplněk, zvládá i Krátičtečka, a navíc text také přeloží a případně přečte v hlasovém asistentovi (tzv. hlasáku).

Krátičtečka na SlunešniciKrátičtečka je zdarma k dispozici ke stažení na Slunečnici (https://www.slunecnice.cz/sw/kratictecka/)

Video, kde je Krátičtečka v akci, najdete na YouTube.

 

————————
Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003,
bezbariérové titulky,
autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu kochlear.cz.
zakladatel a moderátor facebookové skupiny Skryté titulky – (televize, videa, DVD)
redaktor portálu Helpnet (monitoring médií),
a nadšený uživatel strojového rozpoznání mluvy
(přednášky „Už vím co říkáte, i když vás neslyším“).

Klíčová slova: