Léčí pomocí robotů, novinkou je i prevence. Lázeňství reaguje na změnu poptávky
Malé Česko patří mezi lázeňské velmoci s přírodními léčivými zdroji v téměř čtyřiceti lokalitách. Ale po covidu několik lázeňských domů zaměřených na cizince skončilo a další bojují o přežití. Naopak lázním pro domácí klienty se daří. Mají plno, investují a rozšiřují nabídku programů o prevenci. Vznikají i dvě zcela nová lázeňská zařízení.
Před covidem hostily tuzemské lázně téměř 400 tisíc lidí, z toho třetinu českých samoplátců a 37 procent cizinců. Předloni však klesl počet klientů na 262 tisíc, z nichž bylo jen 25 procent cizinců. Vracejí se pozvolna. Kvůli válce sem nemohou Rusové, kterých bývalo asi 40 tisíc.Po letech vzniknou i úplně nové lázně. Privátní firma chce vybudovat pavilon s 200 lůžky ve Frymburku u Lipna. Jihomoravský kraj staví Sanatorium Pálava v Pasohlávkách, které v roce 2026 nabídne 54 lázeňských a 168 rehabilitačních lůžek.
Česko nabízí 20 tisíc lázeňských lůžek
"Proto teď mají potíže hlavně lázeňské hotely, které se orientovaly na cizince. Nejvíc v Karlovarském kraji, kde je polovina všech lázeňských lůžek v zemi," říká vedoucí Českého inspektorátu lázní a zřídel Zdeněk Třískala.
V roce 2019 bylo v zemi 23 520 lázeňských lůžek, předloni asi o 1 500 méně. Nová čísla ještě nejsou, ale odhadem jich letos zůstává okolo 20 tisíc. Méně je i provozovatelů. Z 94 poskytovatelů lázeňské léčebně rehabilitační péče registrovaných před covidem jich předloni zbylo 89 a jejich počet zřejmě dál klesá. Některé...