Léčit depresi lze i online. Kapacity jsou stále volné, hlásí odborníci

Nechutenství, předčasné probouzení, nedostatek energie, nízké sebevědomí anebo špatná nálada, takové jsou časté příznaky deprese.
Depresivní a úzkostné poruchy postihuje až 17 procent populace, téměř polovina z nich trpí klinickou depresí, tedy nejběžnější formou deprese. Podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR počet klientů s duševním onemocněním každoročně přibývá a zvyšují se také náklady na jejich léčbu. Psychiatři a kliničtí psychologové ale v Česku chybí, poptávka po jejich službách převyšuje kapacity sítě smluvních poskytovatelů. Pomoci by mohla novinka v léčbě deprese a úzkosti, distanční forma kognitivně – behaviorální terapie.  
V posledních několika letech ZP MV ČR upozorňuje, že náklady na léčbu úzkostných stavů vzrostly o téměř 40 procent, zvýšil se také počet klientů, kteří se s depresí a úzkostmi u ambulantních specialistů léčí, nebo jsou hospitalizováni, anebo opakovaně čerpají lázeňskou léčebně rehabilitační péči.  
"Zatímco v roce 2020 činily náklady na léčbu pacientů s úzkostnými stavy 120 187 760 korun, v roce 2023 pojišťovna vydala 197 624 836 korun," uvádí Jana Schillerová, mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.  
"Řada lidí říká, že má "depku", ale často se jedná pouze o horší náladu, která nutně nemusí znamenat vážnější depresi. Abychom mohli mluvit o klinické depresi, tedy depresi, která vyžaduje odbornou intervenci, musí depresivní příznaky trvat alespoň 14 dnů většinu času dne," upozorňuje Ján Praško, psychiatr a psychoterapeut z Centra duševní rehabilitace v Berouně.  
Zhoršená dostupnost odborníků  
V ČR ale dlouhodobě chybí odborníci v oblasti duševního zdraví, zejména...

 

Klíčová slova: